საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, გურჯაანის რაიონის სოფელ მელაანში 200 ბავშვზე გათვლილი თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სკოლა შენდება, რაზეც ერთი მილიონი ლარი დაიხარჯება.
ახალი სკოლა 2011 წლის 15 სექტემბერისთვის შევა ექსპლუატაციაში, ამის შესახებ განცხადება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა გააკეთა, რომელმაც სოფელ მელაანში მშენებარე სკოლა სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დირექტორთან ირაკლი თოდუასთან ერთად დაათვალიერა.
ძველი სკოლის შენობა, რომელიც 1955 წელს იყო აშენებული ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში არ ფუნქციონირებდა. სკოლის 175 მოსწავლე გადანაწილებული იყო სოფლის ამბულატორიისა და სამედიცინო პუნქტის შენობებში, ბავშვებს სწავლისათვის სრულიად შეუფერებელ პირობებში უხდებოდათ სწავლა. ადგილი, სადაც მომავლის სკოლა აშენდება მეწყრულ ზონაშია, ამიტომ საძირკვლის შესწავლასა და შესაბამისი პროექტის მომზადებას წინ დიდი მოსამზადებელი სამუშაოები უძღოდა.
სასკოლო ინფრასტრუქტურის მკვეთრად გაუმჯობესება და თანამედროვე სასწავლო გარემოს შექმნა საგანმანათლებლო რეფორმის ძირითადი პრიორიტეტია. სამინისტრო ამ მიმართულებით დიდ სამუშაოებს აწარმოებს. მომდევნო პერიოდშიც სასკოლო ინფრასტრუქტურის განვითარება განხორციელებული იქნება გეგმაზომიერად, თანამედროვე საგანმანათლებლო სტანდარტებზე დაყრდნობით.

Construction of the New School in the Village of Melaani is Underway
By the decision of MES, construction of the new modern school for 200 children is underway in the village of Melaani, Gurjaani region. One million GEL will be allocated for the works.
“New school will start operating by September 15, 2011” – announced the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini visiting the construction sites along with Director of the Education and Science Infrastructure Development Agency of MES, Irakli Todua.
The older building, constructed in 1955 was not functioning during the previous two years and 175 schoolchildren of the school were distributed in the buildings of ambulatory and medical aid station in the non appropriate conditions. New school will be located in the landslide zone so serious preparation works were held before researching the foundation and creating the relevant project.
Improvement of the school infrastructure and creation of the modern school environment is one of the top priorities of the education reform. MES carries out serious works in this direction. Development of the school infrastructure will be implemented systematically according to the schedule based on the modern education standards in the coming period.