წელს სასწავლო ოლიმპიადაში მოსწავლეთა უპრეცედენტო რაოდენობა მონაწილეობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე თბილისის 161-ე საჯარო სკოლაში ეროვნული სასწავლო ოლიმპიადის მეორე ტურის მიმდინარეობას გაეცნო.
ოლიმპიადის ისტორიაში 2011 წლის ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაში  მონაწილეთა ყველაზე დიდი რაოდენობა დაფიქსირდა. მეორე ტურში 85 ათასამდე  მოსწავლე გადავიდა. ოლიმპიადის მეორე ტური საქართველოს 65 ქალაქისა და რაიონული ცენტრის 91 სკოლაში მიმდინარეობს.
ოლიმპიადის მეორე ტური 9 იანვარს ინფორმატიკის ოლიმპიადით დაიწყო. 11 იანვარს მეორე ტური  ჩატარდა უცხო ენასა და მათემატიკაში.  12 იანვარს - ისტორიასა და ფიზიკაში, ქართულ ენასა და ქიმიაში 13 იანვარს გაიმართება მეორე ტური, 14 იანვარს - გეოგრაფიასა და ბიოლოგიაში.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, რამოდენიმე წელია სხვადასხვა საგანში  შემოქმედებითი ოლიმპიადა ტარდება.  ოლიმპიადის მიზანია გამორჩეული ცოდნითა და ნიჭით დაჯილდოებული მოსწავლეების გამოვლენა, მათი წახალისება და სასწავლო პროცესის სტიმულირება. ჰუმანიტარულ საგნებში მოსწავლეებს მოეთხოვებათ როგორც ფაქტობრივი ცოდნა, ასევე, წყაროს ინტერპრეტაცია, საკუთარი აზრის გამოხატვა, არგუმენტირებულად დასაბუთება და კრიტიკული აზროვნება. ტექნიკურ საგნებში კი, მიღებული ცოდნის გამოყენება როგორც თეორიულ,  ასევე პრაქტიკული შინაარსის ამოცანების ამოსახსნელად.

Unprecedented Number of Schoolchildren Participate in National Educational Olympiad
The First Deputy Minister of Education and Science Mr. Akaki Sepherteladze observed a second round of National Educational Olympiad at Tbilisi 161 public school.
In the history of National Educational Olympiad, 2011 marked a record number of participants.  Up to 85 000 passed the first round of selection and made it to the second round.  The second round is being held in 65 cities and 91 rayon centers across Georgia.
The second round of the Olympiad began on January 9 in Informatics; on January 11 it was held in Foreign Language and Mathematics, on January 12 - In History and Physics. Second round in Georgian Language and Chemistry will be organized on January 13, Geography and Biology is scheduled for January 14.
On the initiative of the Ministry of Education and Science Olympiad is held in different subjects.  Encouraging gifted children and stimulating learning process are among the goals of Olympiad. In Humanities the schoolchildren must demonstrate factual knowledge, they also should be able to interpret various sources, express their opinions and arguments and think critically. In technical subjects the schoolchildren should reveal theoretical knowledge in the given field and be able to practically apply the acquired knowledge while solving practical tasks.