მინისტრმა უსინათლო ბავშვებს საახალწლო საჩუქრები გადასცა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა  სკოლა-პანსიონის მოსწავლეებს, რომლებიც არდადეგებს სკოლაში ატარებენ,  საახალწლო საჩუქრები გადასცა.
ამასთანავე მინისტრმა №202 სკოლა-პანსიონის აღსაზრდელებს ნორვეგიის მთავრობისგან საჩუქრად გადმოცემული  სპეციალურად სუსტი მხედველობის ბავშვებისთვის განკუთვნილი წასაკითხი აპარატურა გადასცა.
ეს დანადგარი მორგებულია ნებისმიერი ბავშვის მდგომარეობაზე და აქვს სხვადასხვა მანიპულაციის საშუალება, როგორიცაა ტექსტის გადიდება, ფერის შეცვლა და მრავალი მნიშვნელოვანი ფუნქცია. უსინათლო ბავშვებს გადაეცათ სხვადასხვა სახის გამადიდებელი ლუპები.
ნორვეგიის მთავრობის მხარდაჭერით მსგავსი აპარატი საჩუქრად ნებისმიერ ინკლუზიურ სკოლას გადაეცემა.
მინისტრი  და სამინისტროს სხვა წარმომადგენლები განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებათა ხშირი სტუმრები არიან, მათ რიცხვშია 202-ე სკოლაც, რომელსაც რამდენიმე თვის წინ დიმიტრი შაშკინმა ბრაილის საბეჭდი მანქანა, ბრაილის შრიფტით დაბეჭდილი სახელმძღვანელოები  და ტაქტიკური სასწავლო მასალები გადასცა. თანამედროვე აპარატურასთან სამუშაოდ  სამინისტრომ ამ სკოლის პედაგოგებიც გადაამზადა.
თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა  სკოლაში 50 ბავშვი სწავლობს, მათგან 23 პანსიონური მომსახურებით სარგებლობს. სკოლა აქტიურადაა ჩართული საზოგადოებრივ საქმინობებში და  მოსწავლეების სოციალურ ადაპტაციაზეა ფოკუსირებული.
№202 უსინათლო ბავშვთა  სკოლის მოსწავლეები მონაწილეობენ ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაში, კურსდამთავრებულები ერთიან ეროვნულ გამოცდებს ყოველწლიურად  წარმატებით აბარებენ. მათთვის  საგამოცდო მასალა  ბრაილის  შრიფტზეა ადაპტირებული.

Minister Conferred New Year Gifts to the Blind and Visually Impaired Schoolchildren
Minister of Education and Science Mr. Dimitri Shashkini visited Tbilisi №202 Boarding School for Blind and Visually Impaired Children and presented the gifts to those schoolchildren who spend their holidays at the school. At the same time, Minister awarded the school with the Norwegian government present- special apparatus for visually impaired children. This equipment is adapted to needs of any child and offers diverse options such as text zooming, color changing and many others.  Visually handicapped children were also provided with different types of magnifiers.  With the support of Norwegian government, similar apparatus will be delivered to every inclusive school throughout Georgia.
Minister and other representatives of the Ministry pay quite a few visits to the Special Educational institutions, №202 school is among those establishments.  Few months ago Minister conferred the Braille Printing machine, Braille textbooks and learning materials to this school.  At the same time, Ministry trained the teachers of this school so that they could better apply modern technical facilities in a learning process.
Up to 50 schoolchildren study at Tbilisi №202 Boarding School for Blind and Visually Impaired Children, among them - 23 use boarding school service.  The school is actively involved in community activities and is committed to social adaptation of its schoolchildren. Schoolchildren actively participate in National Educational Olympiad; the graduates of this school also successfully pass National Entry Examinations. Exam preparation materials are adapted to Braille font.