საბავშვო უნივერსიტეტი წეროვანის საჯარო სკოლაში
თსუ–ს საბავშვო უნივერსიტეტმა გასვლითი ლექციების ციკლი დაიწყო.  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორები წეროვანის №3 საჯარო სკოლას ესტუმრნენ და მოსწავლეებისთვის  ლექციები ჩაატარეს. ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრის მოადგილე ანდრია ჭულუხაძე და თსუ–ს რექტორი ალექსანდრე კვიტაშვილი დაესწრნენ.
თსუ-ს პროფესორმა ვახტანგ ლიჩელმა  ლექცია წაიკითხა თემაზე „ქართველები და მათი ძველი კულტურა“, ხოლო პროფესორმა რევაზ ლომსაძემ ლექცია - „ჩვენს გარშემო ფიზიკური პროცესები –  ელექტრომაგნიტური ტალღები და ბგერები“.
პროფესორების გასვლითი ღონისძიება ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორეტაპიანი პროექტია, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს  მხარდაჭერით ხორციელდება.
პირველ ეტაპზე თსუ–ს პროფესორ–მასწავლებლები იძულებით გადაადგილებულ პირთა 8 კომპაქტურ დასახლებას ეწვევიან და სკოლის ასაკის მოზარდებს სხვადასხვა თემებზე ლექციებს ჩაუტარებენ, ხოლო პროექტის მეორე ეტაპი - თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ექსკურიას, მისი ისტორიისა და საუნივერსიტეტო ცხოვრების გაცნობას გულისხმობს.
პროექტი „საბავშვო უნივერსიტეტი“ თსუ–ს ბაზაზე უკვე მეორე წელია ხორციელდება. პროექტის მიზანია სასკოლო ასაკის ბავშვებისათვის, სასწავლო და კვლევითი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება, მომავალი სტუდენტებისათვის საუნივერსიტეტო პოტენციალის გაცნობა, მოსწავლეების დაინტერესება ფუნდამენტური მეცნიერებებითა და თანამედროვე ტექნოლოგიებით, ასევე სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის პოპულარიზაცია.
პროექტის „საბავშვო უნივერსიტეტი“ ფარგლებში მოსწავლეები მოისმენენ თსუ პროფესორ-მასწავლებელთა პოპულარულ ლექციებს ისტორიის, გეოგრაფიის, მათემატიკის, ფიზიკის, ქიმიის, ეკონომიკის, მედიცინის, ჰუმანიტარულ და სხვა მეცნიერებებში.

“Kids’ University” in Tserovani
“Kids’ University” under Tbilisi State University started giving seminars outside Tbilisi. Professors of Tbilisi State University visited public school №3 of Tserovani and gave a lecture to schoolchildren. The event was attended by Deputy Minister Nodar Surguladze, Deputy Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories Accommodation and Refugees of Georgia Andria Chulukhadze and Rector of Tbilisi State University Aleksandre Kvitashvili.
Professor of Tbilisi State University Vakhtang Licheli gave a lecture on “Georgians and their ancient culture”. The topic of Professor Ramaz Lomsadze’s lecture was “Physical processes around us – electromagnetic waves and sounds”
Such seminars are the part of the two stage project of Tbilisi State University, which is supported by the Ministry of Education and Science of Georgia and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories Accommodation and Refugees of Georgia.
The first stage of the project entails Tbilisi State University professors’ visits to 8 IDP villages and giving lectures to schoolchildren on the topics they are interested in. The second stage of the project involves organizing excursion of IDP schoolchildren to Tbilisi State University.
The project “Kids’ University” is implemented on the basis of Tbilisi State University. The aim of the project is to raise education and research skills among schoolchildren and to rouse their interest for modern technologies and basic sciences.
Within the framework of the project, the schoolchildren will attend lectures in History, Geography, Mathematics, Physics, Chemistry, Economics and Natural Science.