წელს ყველა პირველკლასელს საქართველოში წარმოებული ნეტბუკი ექნება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და კომპიუტერულ კომპანია „ალგორითმს“ შორის ხელშეკრულება გაფორმდა.
ხელშეკრულების ფარგლებში კომპანია ალგორითმი 2011 წლის ივნისისთვის უზრუნველყოფს საქართველოში კომპიუტერების ქარხნის აშენებას. ახალი კომპიუტერული ქარხანა ნეტბუკებს გამოუშვებს, რომლებიც პრეზიდენტის ინიციატივით წელს ყველა პირველკლასელს უსასყიდლოდ გადაეცემა.
ღონისძიებას მსოფლიოში ცნობილი კომპიუტერული ფირმის ,,Intel’’-ის გლობალური განათლების პროექტის დირექტორი ბრაიან გონსალესიც დაესწრო. ინტელი პროექტის „კომპიუტერი პირველკლასელებისთვის“ მთავარი მხარდამჭერია.
მოსწავლეებისთვის ნეტბუკის გადაცემა მიზნად ისახავს განათლების სისტემაში მსოფლიო სტანდარტების დანერგვას, ბავშვებში შესაბამისი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბებასა და მათ ინტეგრაციას განათლების საერთაშორისო სივრცეში.
ნეტბუკს დამხამრე  ხასიათი ექნება და მოსწავლეები მას სკოლის სახელმძღვანელოებთან ერთად გამოიყენებენ. კომპიუტერში  ჩატვირთული იქნება სასწავლო პროგრამები და სახელმძღვანელოები, ასევე კლასგარეშე ლიტერატურა.
ნეტბუკი   მსოფლიოს წამყვანი კომპანიების, ექსპერტებისა და ფსიქოლოგების ერთობლივი მუშაობის შედეგად შეიქმნა. კომპიუტერში გათვალისწინებულია ბავშვის ფსიქოლოგია და მისი უნარ-ჩვევები, რომელსაც ნეტბუკი მოსწავლეს  კიდევ უფრო უვითარებს.

Netbooks will be produced in Georgia
The agreement of cooperation was signed between the Ministry of Education and Science of Georgia and Computer Company “Algorithm”.
In the scope of the agreement company “Algorithm” will support constructing a computer factory in Georgia that will be finished by June 2011. New factory will produce Net books that will be distributed to all first graders by the initiative of the President.
The event was attended by Brain Gonzalez, head of Intel global educational project. Intel supports the project “Computers for first graders”.
Delivering Net books to schoolchildren is aimed at establishing modern standards in Georgian education system.
Net book that is designed as a supplementary source will be actively used in the educational process together with the textbooks. The textbooks, supplementary books and educational programs will be installed in the Net books.
Net book was created by the specialists, experts and psychologists of the world’s leading companies in this field.