200 მანდატურს სერთიფიკატი გადაეცა
მანდატურთა ეს ნაკადი საქმიანობას თბილისისა და გორის   საჯარო სკოლებში შეუდგნენ. სკოლის მანდატურები საინფორმაციო ტექნოლოგიებით აღჭურვილ, საგანგებოდ მათთვის  გამოყოფილ ოთახებში განაწილდნენ.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით,  2010 წელს საჯარო სკოლებში სკოლის მანდატურის ინსტიტუტის იმპლემენტაცია წარმატებით განხორციელდა. სკოლის მანდატურები აქტიურად ჩაერთვნენ სასკოლო ცხოვრებაში, დაუმეგობრდნენ მოსწავლეებს, ისინი  მასწავლებლებსა და სკოლის ადმინისტრაციას წამოჭრილი პრობლემების მოგვარებაშიც ეხმარებიან. მანდატურების დროული ჩარევით   მოსწავლეებს შორის დაპირისპირების არაერთი ფაქტი აღიკვეთა, რითაც ბევრი სერიოზული დანაშაული იქნა თავიდან აცილებული. უსაფრთხო სკოლის პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული  ახალი ინიციატივის მიზანი სწორედ, სწავლის პერიოდში მოსწავლეთა უსაფრთხოების სრული გარანტიის უზრუნველყოფაა.
სკოლებში უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, მანდატურები ახალი სასწავლო წლიდან თბილისის, ბათუმის, ქუთაისის, ზუგდიდის, ფოთის, გორისა და  რუსთავის   საჯარო სკოლებში შეუდგნენ მოვალეობის შესრულებას.  დაგეგმილია მანდატურთა შესვლა პროფესიულ სასწავლო დაწესებულებებსა და კერძო სკოლებშიც.

These resource officers already started to work at Tbilisi and Gori public schools. They are placed in special rooms equipped with up -to -date ICT technologies.
According to the announcement of Minister Shashkini, in 2010 school resource officers’ program was successfully implemented. Resource officers actively got involved in school life, made friends with the schoolchildren, assisted the school staff with settling the school problems. School resource officers also managed to resolve conflicts among schoolchildren in a timely and effective manner. Within the frame of the Safe School Program, this new initiative envisages giving parents a full guarantee of their children’s safety.
In order to keep schools safe, Resource Officers already commenced their activities at the public schools of Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Zugdidi, Poti, Gori and Rustavi. It is planned to introduce resource officers to professional educational institutions and private schools.
Resource officers’ duty is to prevent conflicts and provide the schoolchildren with any kind of aid. They are not allowed to punish the schoolchildren. They are responsible to care for the safety of the schoolchildren.