მინისტრი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ფოტოგამოფენას დაესწრო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი ივანე ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 93 წლის იუბილეს ფარგლებში გამართულ ფოტოგამოფენას გაეცნო.
ფოტოგამოფენა  “უნივერსიტეტი და წითელი ისტორია”  თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველოს ორგანიზებით გაიმართა. ერთი კვირის განმავლობაში ყველა მსურველს საშუალება ექნება პირველად იხილოს გასული საუკუნის უნიკალური და უცნობი ფოტო და დოკუმენტური მასალები, გაეცნოს თუ რა მძიმე პერიოდი გამოიარა უნივერსიტეტმა და პროფესორ-მასწავლებლებმა საბჭოთა რეპრესიების პერიოდში.
გამოფენაზე წარმოდგენილია 30-იან წლებში რეპრესირებულ და გადასახლებულ სტუდენტთა წერილები ივანე ჯავახიშვილისადმი, რეპრესირებული პროფესორების შალვა ნუცუბიძის, სიმონ ყაუხჩიშვილის, გრიგოლ წერეთლის, ვუკოლ ბერიძის, გიორგი გეხტმანისა და ვახტანგ კოტეტიშვილის წიგნები.
უნივერსიტეტის იუბილეს ეძღვნება შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველოს ჟურნალ “საარქივო მოამბის” ახალი ნომერიც. მკითხველი პირველად გაეცნობა თუ როგორ და რატომ ათარგმნინა სტალინმა რუსულად “ვეფხისტყაოსანი” 1939-40 წლებში, რატომ დაიწყო რეპრესიები ლავრენტი ბერიას საანგარიშო სიტყვის შემდეგ ქართულ ინტელიგენციაში, რა მექანიზმებით ხდებოდა ადამიანების ფიზიკური და მორალური განადგურება.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა  შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივში დაცული საქმეების საფუძველზე შექმნილი დოკუმენტური ფილმის “დატყვევებული გონი(ერი)” პრეზენტაცია.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ: თსუ-ს რექტორი ალექსანდრე კვიტაშვილი, აკადემიური წრეების წარმომადგენლები, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წევრები, მეცნიერები და ექსპერტები.

Photo Exhibition was organized by Tbilisi State University and Archive Division of Ministry of Internal Affairs.
All interested persons will have opportunity to get familiar with the unique documentary and photo materials of the last century featuring the hard times faced by the university professors in the Soviet repression period.
The exhibition presents the letters of exiled students to Ivane Javakhishvili,  as well as  books of repressed professors such as Shalva Nutsubidze, Simon Kaukhchishvili, Grigol Tsereteli, Vukol Beridze, Giorgi Gekhtmann and Vakhtang Kotetishvili.
A new issue of the journal “ Saarkivo Moambe” prepared by Archive Division of Ministry of Internal Affairs is also dedicated  to the 93th anniversary of Iv. Javakhishvili Tbilisi State University. For the first time, readers will learn why Stalin made “ Knight in Panther’s Skin translated in Russian in 1939-40, why Lavrenti Beria’s report was followed by repression of Georgian  intellectuals, what mechanism were used to destroy people morally and physically.
Presentation of the documentary film based on real cases kept at the archives of Ministry of Internal Affairs was also held within the frame of the mentioned events.
The event was also attended by the rector of Tbilisi State University Alexander Kvitashvili, scientists, experts and representatives of academia.