საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და საქართველოს ჩოგბურთის ფედერაციის პრეზიდენტმა ლეილა მესხმა თბილისის №1 ექსპერიმენტულ სკოლაში თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. მემორანდუმი მოსწავლეთა ჯანსაღი ცხოვრების წესის უზრუნველყოფის მიზნით, საქართველოს საჯარო სკოლებში ჩოგბურთის სწავლების წახალისებასა და დანერგვას ითვალისწინებს. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ: საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრი ლადო ვარძელაშვილი და მინისტრის მოადგილე დავით ნამგალაური.
სკოლებში ჩოგბურთის სწავლება მოსწავლეთა სპორტული მომზადების დონეს გააუმჯობესებს და ქართული ჩოგბურთის განვითარებასა და პოპულარიზაციას შეუწყობს ხელს.
სპორტის სახეობებს სკოლები სურვილისამებრ ირჩევენ, აწყობენ სასკოლო ჩემპიონატებს, რომელშიც ქვეყნის მასშტაბით რამდენიმე სკოლა ერთვება. ჯერ-ჯერობით განსაკუთრებული პოპულარობით სპორტის სამი სახეობა ფეხბურთი, კალათბურთი და ფრენბურთი სარგებლობს. ჩოგბურთის ფედერაციასთან დადებული ხელშეკრულება მომავალში ჩოგბურთის პოპულარობასაც გაზრდის და სპორტის ეს სახეობა უფრო მეტი მოზარდისთვის გახდება ხელმისაწვდომი.
პირველ ეტაპზე თბილისის მასშტაბით შეირჩევა საჯარო სკოლები, სადაც საქართველოს ჩოგბურთის ფედერაცია ჩოგბურთის სწავლებას განახორციელებს და სპორტის მასწავლებლებს გადაამზადებს. ფედერაცია სამინისტროს მიერ შერჩეული სკოლების შესაბამისი სპორტული ინვენტარით აღჭურვასა და სკოლებს შორის საჩოგბურთო შეჯიბრებებს უზრუნველყოფს.

Memorandum was signed between the Ministry and Georgian Tennis Federation
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and President of Georgian Tennis Federation Leila Meskhi signed a memorandum of cooperation at Tbilisi Experimental School №1. The memorandum aims at promoting a healthy life style among schoolchildren and introduction of tennis classes at public schools.
The event was also attended by Minister of Sports and Youth Affairs Lado Vardzelashvili and Deputy Minister David Namgalauri.
Introduction of tennis classes at school will contribute to the development and popularization of Georgian Tennis and will enhance sports performance of the schoolchildren.
The schools are free to choose among different kinds of sports, they also organize school championship. So far football, basketball and volleyball are the most popular sports. The memorandum with the Georgian Tennis Federation will help to promote this kind of sport as well and increase an access of schoolchildren to it.
At first stage, only several schools of Tbilisi will be selected where Georgian Tennis Federation will undertake teaching of tennis and training of teachers. Federation will also provide these schools with necessary sports inventories and organize competitions.