მინისტრი დიდ ბრიტანეთში შეხვედრებს განაგრძობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი დიდ ბრიტანეთში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი და წარმატებული პროფესიული  კოლეჯის- New College აღმასრულებელ დირექტორს  ჯეფ ჰილსს და ადამსის კოლეჯის დირექტორს ნიკ ვაიტ ჰაუსს შეხვდა. შეხვედრაზე მინისტრმა პროფესიული განათლების რეფორმაზე ისაუბრა.
მიღწეული შეთანხმების შედეგად, New College-ის  ხელმძღვანელობა საქართველოში და დიდ ბრიტანეთში პროფესიული განათლების კუთხით ქართველ პედაგოგებს გადაამზადებს. ინგლისური ენის პედაგოგებს კი, როგორც ბრიტანეთში ასევე საქართველოში, ინგლისურ ენაში ტრენინგები ჩაუტარდებათ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთვის ერთ-ერთ პრიორიტეტს პროფესიული კოლეჯების პოპულარიზაცია და გაძლიერება წარმოადგენს. ამ მხრივ გატარდა არაერთი ღონისძიება, კანონში შევიდა ცვლილება,  კოლეჯების უმეტესობა რეაბილიტირებულია. საერთაშორისო დონორების  მხარდაჭერით შეიქმნა თანამედროვე სახელმძღვანელოები, პროფესიული კოლეჯები  აღიჭურვა თანამედროვე  დანადგარებით. რეფორმის ფარგლებში   2011 წლისთვის დაგეგმილია პორფესიული კოლეჯების მასწავლებლების კვალიფიკაციის ამაღლება და გადამზადება.
New College Nottingham-ს 150 წლის ისტორია აქვს და დიდ ბრიტანეთში ერთ-ერთ ყველაზე დიდ კოლეჯს  წარმოადგენს. 20 000-ზე მეტი სტუდენტი სხვადასხვა სპეციალობას ეუფლება. კოლეჯი სტუდენტებს უმაღლეს პროფესიულ განათლებას აძლევს ისეთ მნიშვნელოვან სფეროებში, როგორებიცაა ტურიზმი და სასტუმროს მენეჯმენტი, მოდა, ხელოვნება, დიზაინი, საოპერატორო ხელოვნება, მედია კომუნიკაციები. გარდა ამისა, ერთ-ერთი საუკეთესოა მასწავლებლების გადამზადების გამოცდილებითა და  ინგლისური ენის სწავლების თანამედროვე მეთოდების დანერგვით. OFSTED-მა (მაკონტროლებელმა ორგანომ) ის მთელს ბრიტანეთში საუკეთესო კოლეჯად აღიარა.
2002 წელს პრინცმა ფილიპმა New College Nottingham, როგორც საუკეთესო უმაღლესი პროფესიული განათლების ცენტრი, დედოფლის ორდენით დააჯილდოვა.

Minister Continues Meetings in the UK
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini held a meeting with the Executive Director of one of the most successful professional colleges - New College, Jeoff Holl and Director of Adams College Nick White House. During the meeting the Minister highlighted the ongoing reform of professional education in Georgia. It was agreed that New College staff will train Georgian teachers in professional education in Georgia and Great Britain, English language teachers will also be trained in Georgia as well as in Great Britain.
One of the priorities of the Ministry of Education and Science for 2011 is to enhance and promote professional colleges. Number of steps has been taken in this regard: changes have been introduced to the law, colleges have been rehabilitated, modern manuals have been developed with the help of international donors, professional colleges have been provided with modern technical facilities. It is planned to train teachers of professional colleges in 2011.
New College Nottingham is one of the largest Further Education colleges in the UK, with a wide range of full and part-time study programmes. It was founded 150 years ago and up to 20 000 students study different specialties there. It offers programs of professional education in the spheres of Tourism and Hotel Management, Fashion, Art, Design, Media Communications. New College has a solid record of teacher training and introducing of modern methods of English language. OFSTED assessed its practices as one of the best in the whole UK.
In 2002, Prince Philip awarded the New College Nottingham with Queens’s award ranking it as the most successful professional college in UK.