”აკადემიური პალმის ” ორდენებით ქართველი პროფესორები დაჯილდოვდნენ
საფრანგეთის სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში ერიკ ფურნიემ საფრანგეთის სახელმწიფოს ჯილდო «აკადემიური პალმის» ორდენები გადასცა და რაინდისა და ოფიცრის წოდება მიანიჭა საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში მოღვაწე რამდენიმე პროფესორ-მასწავლებელს. დაჯილდოების ცერემონიალში მონაწილეობა  მიიღოსაქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ.
ნომინანტთა შორის იყვნენ:  სიბილა გელაძე, თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარული ფაკულტეტის რომანისტიკის მიმართულების ასოცირებული პროფესორი, ფრანგული ენის ექსპერტი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული გამოცდების ცენტრში, მთარგმნელი, 2009 წელს პრემია «გალას» მფლობელი საუკეთესო თარგმანისთვის. ირინა ტუხულოვა, თბილისის ილიას სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ენების ცენტრის ფრანგული ენის მასწავლებელი, ფრანგული ენის სწავლების ახალი მეთოდების და სახელმძღვანელოების ავტორი. ვაჟა ცხოვრებაშვილი, თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის სასწავლო პროცესის სამსახურის უფროსი, ქიმიის დოქტორი, მარი ბროსეს სახელობის ფრანგულ-ქართული სკოლის დირექტორი. ქეთევან ჯაში, თბილისის ილიას სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებებისა და ხელოვნების ფაკულტეტის სრული პროფესორი რომანისტიკაში, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, სორბონის უნივერსიტეტის ლინგვისტური კვლევითი ჯგუფის წევრი, მთარგმნელი-თარჯიმანი. მზაღო დოხტურიშვილი, თბილისის ილიას სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებებისა და ხელოვნების ფაკულტეტის სრული პროფესორი რომანისტიკაში, ილიას სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის დირექტორი,  ფრანკოფონული კვლევების საერთაშორისო საბჭოს და ფილოლოგიურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტების საერთაშორისო ასოციაციის აღმასრულებელ კომიტეტში ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის წარმომადგენელი.
საფრანგეთის სახელმწიფოს ჯილდო, «აკადემიური პალმის» ორდენი, რომელმაც დღევანდელი სახე 1955 წელს მიიღო, არის სამი ხარისხის: რაინდი, ოფიცერი და კომანდორი. ეს პრესტიჟული ჯილდო გადაეცემა განათლების სფეროში მოღვაწე როგორც ფრანგ, ისე უცხოელ მოქალაქეებს, რომლებსაც განსაკუთრებული დამსახურება მიუძღვით ფრანგული ენისა და კულტურის გავრცელებაში.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary: H.E. Mr. Eric Fournier awarded Higher Education Institutions’ professors with “Ordre des Palmes Académiques”. Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze took part in the awarding ceremony.
Nominees for the “Ordre des Palmes Académiques” award were: Sibila Geladze, Associated Professor at the Humanitarian Faculty of Tbilisi State University, French language expert at the National Curriculum and Assessment Center under the Ministry of Education and Science of Georgia, winner of “Gala” prize for the best translation in year 2009. Vaja Tskhovrebashvili, Head of Mari Brose French-Georgian School, Doctor in Chemistry, Head of Educational Process Division of Natural Sciences Faculty at Tbilisi State University. Ketevan Jashi, Professor at the Faculty of Science and Art at Ilia University, the member of Linguistic Research Group at the Sorbonne University, interpreter. Mzagho Dokhturishvili, professor at the Faculty of Science and Art at Ilia University, head of Ilia University Research Center, representative of Georgia at the International Council of Francophone Researches and Association of Humanitarian Science Faculty.
“Ordre des Palmes Académiques” is the state award of France. The “Ordre des Palmes Académiques” comprises three grades: Commandeur (Commander) Officier (Officer) and Chevalier (Knight). Citizens of France and other countries are awarded with this prize for the special service in the development of French language and culture.