მოსწავლე-გამომგონებელთა კონკურსი ”ლეონარდო და ვინჩი” გამოცხადდა
სკოლის მოსწავლეების შემოქმედებითი აზროვნების სტიმულირების, ტექნიკური ინოვაციებით დაინტერესებისა და ჩართულობის მიზნით, სამინისტრო აცხადებს მოსწავლე-გამომგონებელთა კონკურსს ”ლეონარდო და ვინჩი”. კონკურსის პროგრამა და პირობები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა დღეს თავისუფალ უნივერსიტეტში შეკრებილ მოსწავლეებს გააცნეს.
მოსწავლე-გამომგონებელთა კონკურსი ”ლეონარდო და ვინჩი”  გამოავლენს და წაახალისებს გამომგონებლის ნიჭით დაჯილდოებულ მოზარდებს და ხელს შეუწყობს მათი პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარებას.
კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლის VII-XII კლასის მოსწავლეებს, როგორც ინდივიდუალურად, ასევე ჯგუფურად. საკონკურსო განაცხადს თან უნდა ერთვოდეს გამოგონების აღწერილობის ტექსტი და საილუსტრაციო ნახაზი, მოდელი ან მაკეტი. მონაწილეობის მსურველებმა განაცხადები უნდა წარმოადგინონ ა.წ. 2 მარტიდან 12 აპრილის ჩათვლით, შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში ან რაიონულ რესურს-ცენტრში.
განაცხადებს შეაფასებს კომპეტენტური საკონკურსო კომისია, რომელიც გამარჯვებულებს ორ ასაკობრივ კატეგორიაში გამოავლენს. კონკურსის გამარჯვებული პროექტების ავტორები  მედლებითა და ფულადი პრემიებით დაჯილდოვდებიან, გრანპრის მფლობელი კი, შემეცნებითი ტურით  უცხოეთში გაემგზავრება.
მოსწავლე-გამომგონებელთა კონკურსის ”ლეონარდო და ვინჩი”-ს საკონკურსო დეტალები შეგიძლიათ იხილოთ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ვებ-გვერდებზე:  www.mes.gov.ge, www.rustaveli.org.ge

“Leonardo Da Vinci “ Contest was announced for the Schoolchildren-Inventors
The Ministry of Education and Science of Georgia announces a competition “Leonardo Da Vinci” for schoolchildren–inventors. The aim of the contest is to promote creative thinking among schoolchildren and getting them interested in technical innovations. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and General Director of Shota Rustaveli National Science Foundation Sulkhan Sisauri introduced the program of this competition and conditions of participation to the schoolchildren gathered at Free University.
The contest will encourage gifted schoolchildren and will support enhancing their practical skills.
VII-XII graders of all general educational institutions are eligible to participate in the competition. They can take part both as an individual and as a team member. Application must be accompanied by the description of invention and its illustration draft/model. Applications must be turned in from March 2 till April 12 at Shota Rustaveli National Science Foundation or at respective Educational Resource Center.
Application materials will be assessed by the competent jury; winners will be selected in two age categories. The winners will be awarded with medals and cash prizes, grand prix holder will be sent abroad to participate in a study tour.
Additional information on the contest can be obtained from the web sites of the Ministry (www.mes.gov.ge) and  Rustaveli National Science Foundation (www.rustaveli.org.ge)