იმერეთის რეგიონში სამთო-საინჟინრო მიმართულების სასწავლებელი ამოქმედდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და იმერეთის რეგიონის გუბერნატორმა ლაშა მაქაცარიამ საქართველოს ტექნიკური უნვერსიტეტის ტყიბულის სამთო ტექნოლოგიური ინსტიტუტი მოინახულეს, რომელიც ფუნქციონირებას 2011 წლის პირველი მარტიდან შეუდგა.
პროფესიულ პროგრამებით   პირველ ეტაპზე 120 სტუდენტი  სწავლობს  შემდეგ სპეციალობებზე: გვირაბგამყვანი, წმენდითი სამუშაოების სპეცილისტი, სამთო ელექტრომექანიკოსი, შახტის ელმავლის მემანქანე, ამფეთქებელი, სამთო მანქანების ექსპლუატატორი და რემონტის სპეციალისტი, სასწავლებელი ასევე ამზადებს მშენებლებს, კალატოზებს, ელექტრორკალურ შემდუღებლებს. სასწავლო პროგრამების შედგენისას გათვალისწინებული იქნა მეშახტეების, მაღაროელებისა და სამთო მიმართულების სპეციალისტთა პრაქტიკული გამოცდილებები და მოსაზრებები.
სასწავლებელში ადგილობრივი მოსახლეობიდან კვალიფიციური მეშახტეები, მაღაროელები და ზოგადად სამთო-საინჟინრო მიმართულების კადრები მომზადდება, წლის განმავლობაში ეტაპობრივად მოხდება 600-მდე მსურველის გადამზადება.
იმერეთის რეგიონში სამთო მიმართლების სასწავლებლის გახსნა  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივა იყო და სწორედ, პრეზიდენტის დავალებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ იმერეთის მხარის გუბერნიის მხარდაჭერით, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამთო ფაკულტეტის ბაზაზე  რეგიონული პროფესიული ცენტრი დაარსა.
სასწავლებელთან მჭიდროდ თანამშრომლობს ტყიბულის მაღაროს ხელმძღვანელობა, მათ სასწავლებელს ტექნიკური აღჭურვილობა გადასცეს, სტუდენტებს ანაზღაურებადი საწარმოო პრაქტიკის  შახტაში გავლას სთავაზობენ,  წარჩინებულ კურსდამთავრებულებს კი, დასაქმების პერსპექტივა გააჩნიათ.

The Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and the Governor of Imereti Region Lasha Makatsaria visited Miners Professional Education Institution in Tkibuli, which was founded on March 1st in 2011 .
At this stage 120 students study in the Miners Professional Education Institution.
Experience of miners and other specialists in the mining field have been taken into account during the preparation of curriculum of the courses.
About 600 students from local community will be trained in mining, mountain engineering and in other mining fields at Miners Professional Education Institution in Tkibuli.
Upon the initiative of the President Mikheil Saakashvili, Ministry of Education and Science of Georgia with the support of governor’s office of Imereti region founded professional education institution.
Tkibuli Miners Company cooperates with the above mentioned educational institution. They provided the institution with the technical equipments. The company also offers paid internships to the students of Professional Education Institution. Successful students will have an opportunity to be recruited at this company.