CERN-ში მოღვაწე ქართველმა მეცნიერმა მასწავლებელთათვის სემინარი გამართა
ატომური კვლევების ევროპული ორგანიზაცია - CERN-ში მოღვაწე ქართველმა მეცნიერმა,  ფიზიკოსმა გიორგი დვალმა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ფიზიკის მასწავლებელთათვის სემინარი გამართა. სემინარის მიმდინარეობას მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე დაესწრო.
გიორგი დვალმა პირველი მეცნიერული ხარისხი თბილისში მოიპოვა. ამჟამად არის ნიუ-იორკისა და მიუნხენის უნივერსიტეტების პროფესორი თეორიულ ფიზიკაში. 2001 წელს გიორგი დვალს მეცნიერებასა და ტექნოლოგიაში განსაკუთრებული მიღწევებისთვის  ნიუ-იორკის მერის მიერ დაწესებული ჯილდო გადაეცა.
სამინისტროში ჩატარებული სემინარი ქართველ პედაგოგთა შვეიცარიაში სტაჟირების ერთგვარი გაგრძელება იყო. 2011 წლის იანვარში 14-მა ქართველმა ფიზიკის მასწავლებელმა კვალიფიკაციის ამაღლების სპეციალური კურსი ელემენტარული ნაწილაკების ფიზიკის კვლევითი ორგანიზაციის CERN-ის ლაბორატორიაში გაიარეს. სწორედ აქ დაიბადა იდეა, გიორგი დვალს სემინარების ციკლი ქართველ პედაგოგთა უფრო ფართო აუდიტორიისთვის ჩაეტარებინა. პირველი ლექციის თემა კოსმოლოგია და ელემენტარული ნაწილაკების ფიზიკა იყო. პედაგოგები CERN- ში მიმდინარე კვლევებსა და ექსპერიმენტებს გაეცნენ.
სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი CERN- ში მოღვაწე სხვა ქართველი მეცნიერების მოწვევასაც გეგმავს. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით სემინარები მომავალშიც გაგრძელდება და მათ  სხვა დარგებში მოღვაწე ცნობილი ქართველი მეცნიერები ჩაატარებენ.

Georgian Scientist at CERN Giorgi Dvali held a Seminar for Teachers
Georgian Scientist at CERN Giorgi Dvali held a seminar in Physics for the teachers of Physics at Ministry of Education and Science of Georgia. First Deputy Minister Koka Sepherteladze attended the seminar.
Giorgi Dvali obtained his first academic degree in Tbilisi; currently he is a professor of Theoretical Physics at New York University and Munich University. In 2001, Giorgi Dvali was awarded with New York Mayer‘s special prize for his remarkable achievements in Science and Technology.
The seminar held at the Ministry was a follow up to the internship of Georgian teachers in Switzerland. On January 14, 2011, 14 Georgian teachers of Physics took an internship in Particle Physics at CERN research laboratory in Switzerland. The topics of the first seminar were Particle Physics and Cosmology. Within the scope of the internship, Georgian teachers also got familiar with the ongoing researches and experiments at CERN.
Ministry’s National Center for Teachers’ Professional Development plans to invite other scientists at CERN. The cycle of the seminars will be continued in the future to enhance teachers’ professional development and they will be hosted by scientists in different fields.