რუსთაველის ფონდი გამოყენებითი კვლევების კონკურსს აცხადებს
გამოყენებითი და ტექნოლოგიური კვლევების შემდგომი ხელშეწყობისთვის შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ახალ კონკურსს აცხადებს. გამოყენებითი კვლევებისთვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსის მიზანია საერთაშორისო ან ადგილობრივ ბაზარზე მოთხოვნადი მაღალტექნოლოგიური ინოვაციური პროდუქტის შექმნა.
ახალი კონკურსის შესახებ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა დღეს გამართულ ბრიფინგზე ისაუბრეს.
გამოყენებითი კვლევები საქართველოში გასულ წლებში სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსის ფარგლებში ფინანსდებოდა, თუმცა საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინებით, რუსთაველის ფონდმა კონკურსს ახალი, დამოუკიდებელი სახე მისცა.
საკონკურსო პირობების მიხედვით, პროექტის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 2 წელს, ხოლო ფონდიდან წლიურად მოთხოვნილი თანხა 100 000 ლარს.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის განცხადებით, გამოყენებით კვლევებს შედეგად უნდა მოჰყვეს ახალი, გაუმჯობესებული პროგრამული უზრუნველყოფის, მასალების, სამკურნალო საშუალების, მოწყობილობის, კონსტრუქციის, სამრეწველო ნიმუშის შექმნა ან ახალი ტექნოლოგიის შემუშავება- სრულყოფა.
ახალი კონკურსის პირობების გაცნობის მიზნით, ფონდის წარმომადგენლები უმაღლეს სასწავლებლებსა და სამეცნიერო კვლევით დაწესებულებებში კონსულტაციებს გამართავენ.

Contest of Practical Researches
Shota Rustaveli National Science Foundation announces the contest to support the technical and practical researches. The goal of the contest is to create the products that meet the modern technological requirements of international and local market.
First Deputy Minister Koka Sepherteladze and general Director of Shota Rustaveli National Science Foundation Sulkhan Sisauri hold the briefing on the new contest.
Last year practical researches were financed in the scope of the state scientific grants contest. The conditions of the contest are different this year.
According to the requirements of the contest, the duration of each project should be 2 years and sum of money allocated for each project should be less than 100 000 GEL.
By announcement of the General Director of the Foundation practical researches will support the creation of the products that meet the modern technological requirements of international and local market.
The representatives of Shota Rustaveli National Science Foundation will hold meetings with the staff of Higher Education Institutions and Scientific Researches Centers in order to provide them with the information on the requirements of the contest.