საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერითა და პირველი ლედის პატრონაჟით, თბილისის პირველ საჯარო სკოლაში ,,ჯანმრთელი და უსაფრთხო სკოლის (ჯუს)’’ პროექტის ფარგლებში პრეზენტაცია გაიმართა. პრეზენტაციას სრულიად საქართველოს კათოლიკოს პატრიარქი, უწმინდესი და უნეტარესი ილია მეორე და პირველი ლედი სანდრა რულოვსი დაესწრნენ. ღონისძიებაში ასევე მონაწილეობდნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე, გაეროს ბავშვთა ფონდისა და ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლები.
პრეზენტაციას გაკვეთილის სახე ჰქონდა და იგი 10 წლის ასაკის მოსწავლეებს ჩაუტარდათ. გაკვეთილი რამდენიმე თემისაგან შედგებოდა: ალკოჰოლი, სიგარეტი, ნარკომანია, კვება, უსაფრთხო მოძრაობა. ყველა მათგანი ალიანსის პროექტის ,,ჯანმრთელი და უსაფრთხო სკოლის’’ შემადგენელი ნაწილებია.
მოსწავლეებს პირველად ილია მეორემ მიმართა და ჯანმრთელი ცხოვრების მნიშვნელობაზე ესაუბრა მათ. შემდეგ მოსწავლეების წინაშე მასწავლებლის ამპლუაში წარსდგნენ: პირველი ლედი, პროექტის ,,ჯანმრთელი და უსაფრთხო სკოლა’’ დირექტორი, პროექტის კოორდინატორი და ცნობილი სპორტსმენები.
პრობლემები, რომელზედაც მონაწილეებმა ისაუბრეს, თანაბრად ეხებოდა ყველა ოჯახს მთელ მსოფლიოში, ამიტომაც “ჯანმრთელი და უსაფრთხო სკოლის” ალიანსის მსგავსი საზოგადოებები არსებობს მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში, ამ მხრივაც, საქართველო მოწინავე ქვეყნების რიგში დგას.
ღონისძიების ორგანიზატორებმა მონაწილეებს გააცნეს ,,ჯუს“-ალიანსის მიმართვა მთავრობისადმი “ჯანმრთელი და უსაფრთხო სკოლის” ეროვნული დღის შემოღების შესახებ და სთხოვეს შეუერთდეს ამ ინიციატივას. დასასრულ ბავშვებმა და მოწვეულმა სტუმრებმა ხელი მოაწერეს მიმართვას და ამით ფაქტიურად ,,ჯუს“-კამპანიის თანამონაწილენი გახდნენ.

“Safe and Healthy School”
In the scope of the project “Safe and Healthy School” a presentation was held at Tbilisi Public School № 1. The event was attended by His Holiness and Beatitude Catholicos Patriarch of all Georgia Ilia II, the First Lady of Georgia Sandra E. Reolofs, the First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Koka Sepherteladze and the representatives of UNICEF and the Ministry of Health and Labor of Georgia.
The presentation-lesson was given to the 10 year old schoolchildren, the topics covered during the lesson include: alcohol, drugs, cigarettes, eating, safe driving. All these topics are the components of “Safe and Healthy School” project.
The lesson was given by the First Lady, the project coordinator and director and famous sportsmen. During the lesson they used audio and visual materials, internet.  The schoolchildren discussed with the “teachers” the problems that society is facing now not only in Georgia but in other countries of the world.
At the end of the lesson the schoolchildren signed the appeal to the government of Georgia on establishing the national day for “Safe and Healthy School”.