გამოცდების ეროვნული ცენტრის სპეციალური განცხადება
ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის მოსამზადებელ ტესტებთან დაკავშირებით, სამინისტროს გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა სპეციალური განცხადება გაავრცელა, გამოცდების მოახლოებასთან ერთად პრესის ჯიხურებში გამოჩნდა პერიოდული გამოცემები, რომლებიც ახალგაზრდებს გამოსაშვები თუ ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის "მოსამზადებელ ტესტებს" სთავაზობს (,,აბიტურიენტი", ,,სასკოლო ტესტები" და სხვ).
გამოცდების ეროვნული ცენტრი მოსწავლეების, მათი მშობლებისა და პედაგოგების საყურადღებოდ აცხადებს, რომ აღნიშნულ და სხვა მსგავს გამოცემებს შეცდომაში შეჰყავს დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეები და აბიტურიენტები.
"გამომცემლები და ავტორები მოსწავლეებს უჩენენ ცრუ მოლოდინს, თითქოს გამოცდისას მსგავს დავალებებზე მოუწევთ მუშაობა. გამოცდების ეროვნული ცენტრი აცხადებს, რომ არც აღნიშნულ გამოცემებში გამოქვეყნებული ტესტების ხარისხსა და გამართულობაზე აგებს პასუხს. ცენტრი არ ფლობს ინფორმაციას, თუ ვისი შედგენილია ტესტურ დავალებათა ნიმუშები. აბიტურიენტებს ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის შეუძლიათ მოემზადონ იმ კრებულების დახმარებით, რომლებსაც გამოცდების ეროვნული ცენტრი ყოველ წელიწადს ყველა საგნისათვის გამოსცემს", - აღნიშნულია ცენტრის განცხადებაში.
რაც შეეხება გამოსაშვებ გამოცდებს, ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, მოსწავლეებმა უნდა იხელმძღვანელონ "2011 წლის მოსწავლეთა საატესტაციო გამოცდების მინიმალური სტანდარტით", რომელიც გამოქვეყნებულია გამოცდების ეროვნული ცენტრისა (www.naec.ge) და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტოს (www.mes.gov.ge) ოფიციალურ ვებ-გვერდებზე.
გარდა ამისა, გამოცდების ერონული ცენტრი აპრილში გეგმავს მასშტაბურ პრეტესტს, რომლის დროსაც სკოლის დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეებს რამდენიმე დღის განმავლობაში ყველა საგამოცდო საგანში ტესტური დავალებების მიღება და ვარჯიში შეეძლებათ.

Announcement of National Examinations Center
National Examinations Center disseminated a special announcement on the tests of the Unified National Examinations. As the exams come closer, periodical publications appeared in press boxes featuring the sample “tests” for preparation for the Unified National Exams.
To the attention of schoolchildren, prospective students, teachers and parents, National Examinations Center highlights that these publications mislead the schoolchildren and prospective students.
The announcement of the National Examinations Center emphasizes that the Center is not responsible for the quality and relevance of the tests of the above mentioned publications. The Center is not also informed who has compiled these tests.  Prospective students can get prepared for the Unified National Exams with the help of the publications issued by the National Examinations Center annually in each subject.
As to the school leaving exams,  schoolchildren should consult  “ Minimal Standard of 2011 School Leaving Exams” , which is posted on the web sites of the National Examinations Center (www.naec.ge) and the Ministry of Education and Science of Georgia” (www.mes.gov.ge)
At the same time, National Examinations Center plans to arrange a pretest  in April , the schoolchildren who are about to pass the school leaving exams will have opportunity to take pretest in all subjects  and practice the tests before the exams.