ფუნდამენტური კვლევებისათვის სამეცნიერო გრანტების კონკურსი გამოცხადდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ფუნდამენტური კვლევებისთვის ახალ, სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსს აცხადებს. კონკურსის მიზანია ახალი ან უფრო სრულყოფილი ცოდნის მიღება ამა თუ იმ სამეცნიერო დარგში.
საკონკურსო პირობები მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ და სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა სამინისტროში შეკრებილ უმაღლესი სასწავლებლების ხელმძღვანელებს გააცნეს.
ფუნდამენტური კვლევები საქართველოში სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსის ფარგლებში გასულ წლებშიც ფინანსდებოდა, თუმცა, საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინებით, რუსთაველის ფონდმა კონკურსს წელს ახალი, დამოუკიდებელი სახე მისცა.
საკონკურსო პირობების მიხედვით პროექტის წლიური ბიუჯეტი არ უნდა აღემატებოდეს 50 000 ლარს, ხოლო ხანგრძლივობა 6 თვიდან 3 წლამდე ვადით განისაზღვრა.
საკონკურსოდ წარდგენილ პროექტებს, ძირითადად, უცხოელი დამოუკიდებელი, მაღალკვალიფიციური ექსპერტები შეაფასებენ.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის განცხადებით, საკონკურსო კვლევა ორიენტირებული უნდა იყოს ინოვაციური იდეებისა და კონცეფციების  თეორიულ და ექსპერიმენტულ შესწავლა - ანალიზზე, ხოლო გრძელვადიან პერსპექტივაში ტექნიკური  და სხვა ტიპის პროგრესის საფუძველს უნდა წარმოადგენდეს.
ახალი კონკურსის პირობების გაცნობის მიზნით ფონდის წარმომადგენლები უმაღლეს სასწავლებლებსა და სამეცნიერო კვლევით დაწესებულებებში კონსულტაციებს გამართავენ.

The Contest of Fundamental Researches
The Ministry of Education and Science of Georgia and Shota Rustaveli National Science Foundation announce the contest of fundamental researches. The aim of the contest is to get sufficient knowledge in different fields of science.
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze and the Director of Shota Rustaveli National Science Foundation Sulkhan Sisauri held a meeting with the representatives of higher education institutions on the conditions of the contest.
In previous years the fundamental researches were financed in the scope of the state scientific grants contest. The conditions of the contest are different this year.
According to the requirements of the contest, the duration of each project should be up to 3 years and sum of money allocated for each project should be less than 50 000 GEL. The projects of the contest will be assessed by the international experts.
By announcement of the General Director of the Foundation fundamental researches will be oriented on innovations and theoretical and experimental analysis.
The representatives of Shota Rustaveli National Science Foundation will hold meetings with the staff of Higher Education Institutions and Scientific Researches Centers in order to provide them with the information on the requirements of the contest.