საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, სომხეთის განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა არმენ აშოტიანმა და საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ელჩმა ფილიპ დიმიტროვმა სამხრეთ კავკასიის ახალგაზრდული პარლამენტის სხდომა გახსნეს.
ღონისძიება ევროკავშირის პროექტის ”დემოკრატია იწყება თქვენით” ფარგლებში გაიმართა და მასში საქართველოსა და სომხეთის მოსწავლეები მონაწილეობდნენ. პროექტის მიზანია მოსწავლე-ახალგაზრდობის ინფორმირება თუ რა არის და როგორ მუშაობს დემოკრატია, რისი სწავლებაც მხოლოდ წიგნებიდან შეუძლებელია.
საქართველოსა და სომხეთის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროებისა და სამხრეთ კავკასიის პოლიტიკურ საკითხთა მცოდნეობის სკოლის მხარდაჭერით, ორმოცი მოსწავლე საქართველოდან და სომხეთიდან სამხრეთ კავკასიის ახალგაზრდულ პარლმენტში შეიკრიბა.
მონაწილე მოსწავლეები თავიანთი კლასელების მიერ მას შემდეგ შეირჩა, რაც მათ სკოლის დონეზე 4 დღიანი პრაქტიკული დებატები გაიარეს შესაბამის პოლიტიკურ საკითხებზე. ამჟამად, მოსწავლეების ამოცანას ამ პარლამენტში დებატების დროს დასმული საკითხების განხილვა და თავიანთ თანატოლებთან ერთად, საერთო დეკლარაციის შემუშავება წარმოადგენდა. მიღებულ დეკლარაციას მოგვიანებით ისინი ბრიუსელში ევროპულ ინსტიტუტებს წარუდგენენ.
პროექტის პირველ ეტაპში მონაწილეობა აზერბაიჯანის ოცმა სკოლამ მიიღო. სამწუხაროდ, შერჩეულმა მოსწავლეებმა ვერ შეძლეს პარლამენტის სხდომაში მონაწილეობის მიღება.

The Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini, the Minister of Education and Science of the Republic of Armenia Armen Ashotyan and the Ambassador of the European Union to Georgia Philip Dimitrov participated in the opening of the South Caucasus Youth Parliament.
The event was organized in the framework of the EU funded project “Democracy Starts with You” the Students of Armenia and Georgia participated in the South Caucasus Youth Parliament.
The South Caucasus School of Political Studies and the Ministers of Education and Science of Georgia and Armenia supported the unique idea of gathering 40 students (twenty students from each country) as a South Caucasus Youth Parliament.
The participating students were elected some weeks ago by their class-mates after having all together finished a 4-day exercise on debating relevant political issues at school level. Now their task will be to bring the issues from their call-room into the South Caucasus Youth Parliament and agree with their young peers on a joint declaration which will later be presented to the European Institutions in Brussels.
20 schools from Azerbaijan took part into the first stage of the project “Democracy Starts with You!”. Unfortunately, the elected students were not able to participate into the South Caucasus Youth Parliament”.