პროფესიული კოლეჯებისათვის თანამედროვე სასწავლო მასალები მომზადდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) კავკასიის მისიის დირექტორის მოადგილემ იაკიმ პარკერმა პროფესიული კოლეჯების პედაგოგებს თანამედროვე სასწავლო მასალები წარუდგინეს.
პროფესიული კოლეჯებისათვის განკუთვნილი სასწავლო მასალები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭირდო თანამშრომლობით,  აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროფესიული განათლების პროექტის ფარგლებში მომზადდა და გამოიცა, იგი  შემდეგ მასალას მოიცავს:
• მძიმე ტექნიკის (ავტოგრეიდერი, სატვირთველი, ექსკავატორი) მართვის სასწავლო სახელმძღვანელო;
• კალატოზის სასწავლო სახელმძღვანელო;
• სამშენებლო მოედანზე უსაფრთხოების წესების სასწავლო ვიდეოფილმი;
• დასაქმების უნარ-ჩვევების სასწავლო ვიდეოფილმი;
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსათვის პროფესიული განათლების სექტორში მოთხოვნადი პროფესიების სწავლებისთვის შესაბამისი სასწავლო მასალის შექმნა  ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. ეფექტური სასწავლო პროგრამებისა და სახელმძღვანელოების შემუშავება და დანერგვა სწავლების ხარისხის ამაღლებას და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების შეძენას ემსახურება.
USAID-ის პროფესიული განათლების პროექტი საქართველოში სამწლიანი პროგრამაა, რომელიც მიზნად ისახავს პროფესიული განათლების კოლეჯებში ტურიზმისა და მშენებლობის სფეროში კვალიფიციური კადრების მომზადებასa და  მათ დასაქმებას, ასევე კოლეჯების მუშაობის ეფექტურობის გაზრდას კერძო და საჯარო სექტორთან ურთიერთთანამშრომლობის გზით.
თავის საქმიანობაში პროექტის პრიორიტეტებს  კოლეჯებისთვის თანამედროვე აღჭურვილობის და მასალების მიწოდება, ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია, თანამედროვე და პრაქტიკული სასწავლო პროგრამებისა და სახელმძღვანელოების შემუშავება და გამოცემა, მასწავლებელთა კვალიფიკაციის ამაღლება, კოლეჯებში დასაქმების სამსახურების ჩამოყალიბება, კერძო სექტორთან ეფექტური თანამშრომლობის სისტემის შექმნა და პროფესიული განათლების პოპულარიზაცია წარმოადგენს.

Modern Learning Materials were developed for Vocational Colleges
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and USAID Caucasus Mission Director Jock Conly presented modern learning materials to the teachers of professional colleges. These materials were developed within the scope of the Vocational Education Project of the USAID with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia.
The following documents have been prepared in the frame of this project:
• Heavy Equipment Training Book;
• Brick-layer’s Guidebook ;
• Video film on Safety Rules on Construction Site;
• Video film on Employment Skills;
Developing relevant learning materials for the most demanded professions in vocational education sector is one of the priorities of the Ministry. Elaborating effective learning programs and textbooks and their successful introduction in learning process contributes to the process of enhancing the quality of learning and acquiring practical skills among students.
USAID’s Vocational Educational Project is a three year program and aims at preparing qualified workforce at vocational colleges in Tourism and Construction, increasing the students’ employability and improving functioning of vocational colleges via cooperation with the public and private sectors.
The priorities of the project are as follows:  providing the colleges with modern technologies and learning materials; rehabilitating the infrastructure, supporting teacher professional development; establishing employment centers at the colleges, elaborating a successful model of cooperation with the private sector and popularizing of vocational education.