საფეხბურთო ტურნირი ,,სკოლბურთი” დაიწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ და  UEFA-ს ვიცე–პრტეზიდენტმა სენეშ ერზიკმა ირაოს სტადიონზე საჯარო სკოლებს შორის საფეხბურთო ტურნირი ”სკოლბურთი”  გახსნეს. ტურნირის პირველ დღეს ერთმანეთს ვაკე-საბურთალოს რაიონის 8 საჯარო სკოლის გუნდები დაუპირისპირდნენ.
პროექტი “სკოლბურთი” სამ ძირითად ეტაპად ტარდება:  შესარჩევი, დასკვნითი და მესამე ეტაპი საერთაშორისო ტურნირში მონაწილეობაა, სადაც  გამარჯვებული გუნდი გაემგზავრება.
შესარჩევ ეტაპზე მონაწილეობას  ყველა დაინტერესებული სკოლა იღებს, შემდეგ გუნდები რაიონული პრინციპით დაიყოფიან და ჯგუფური სისტემით გამოავლენენ რაიონის გამარჯვებულებს, რომლებიც რეგიონალურ შესარჩევ ეტაპზე იასპარეზებენ და რეგიონების ჩემპიონებს გამოავლენენ.
”სკოლბურთის” დასკვნითი ეტაპი  ქ.ბათუმში გაიმართება და მასში  16 რაიონის ჩემპიონები მიიღებენ  მონაწილეობას.  გამარჯვებული გუნდი საერთშორისო ტურნირზე გაემგზავრება. აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო ტურნირებზე ქართველი მოზარდები ყოველთვის პირველ საპრიზო ადგილებს იკავებენ.
“სკოლბურთის” მიზანი ფეხბურთის პოპულარიზაცია და ცხოვრების ჯანსაღი წესის დანერგვაა. მისი ორგანიზატორები არიან: საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო და ”საქართველოს ეზოს ფეხბურთის ასოციაცია”.
2007 წლიდან პროექტმა ”სკოლბურთი”  მთელი საქართველო მოიცვა და მასში ყოველწლიურად  მონაწილეობას   1500-მდე საჯარო სკოლა და 15000-მდე მოსწავლე  ღებულობს.

Tournament in Football “School Ball”
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze and UEFA Vice President   Senesh Erzik opened a school tournament in Football “School Ball” held at “Irao” Stadium.  On the first day of the tournament 8 schools of Vake- Saburtalo district competed against one another.
The project “School Ball” is organized in three rounds: qualification, final and international rounds.
All interested schools are eligible to participate in the qualification round, after that, the teams will be divided according to districts/ regions and winner groups will be identified that will later play in regional qualifications rounds.
The final round of the tournament will be held in Batumi and 16 rayon champions will participate in it. The finalist team will take part in international round.  It is interesting that Georgian young players always win the prizes in international rounds.
The aim of   the school tournament in Football “School Ball” is to popularize Football and promote a healthy life style among young people.  The organizers of this tournament are: Georgian Football Association, Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Sports and Youth Affairs and Georgian Street Football Association.
“School Ball” has been held from 2007 throughout Georgia and annually 1500 public schools and up to 1500 schoolchildren participate in the competition.