სკოლებში იტალიური ენის სწავლება გაძლიერდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული  სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ და იტალიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში ვიტორიო სანდალიმ თანამშრომლობის შესახებ ურთიერთშეთანხმების მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. ღონისძიებას მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე დაესწრო.
მემორანდუმის გაფორმება მიზნად ისახავს საქართველოსა და იტალიას შორის არსებული კულტურული და მეგობრული ურთიერთობების გაღრმავებასა და განვითარებას; თანამშრომლობას საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში იტალიური ენისა და ლიტერატურის სწავლების გაძლიერების მიზნით; იტალიური ენის დანერგვის ხელშემწყობი ღონისძიებების მხარდაჭერას; განათლების სფეროს ექსპერტებს შორის თანამშრომლობის ხელშეწყობას; მეთოდური ლიტერატურისა და სასწავლო მასალების ორმხრივად გაცვლას, სწავლების  გამოცდილების გაზიარებას, ერთობლივი პროგრამებისა და პროექტების შემუშავებას.
მომავალი სასწავლო წლიდან საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში იტალიური ენის,  როგორც ერთ-ერთი უცხოური ენის, სწავლება დაინერგება.
იტალიური ენის საგანმანათლებლო პროგრამების შესაქმნელად  ერთობლივი ჯგუფი იმუშავებს, რომლის შემადგენლობაშიც  როგორც ქართველი, ასევე იტალიის საელჩოს მიერ შერჩეული ექსპერტები შევლენ.

Learning of Italian Language at Schools Will Be Enhanced
Head of National Curriculum and Assessment Center under the Ministry of Education and Science of Georgia Natia Jokhadze and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italian Republic to Georgia H.E. Mr. Vittorio Sandalli signed the Memorandum of Cooperation. The event was attended by the First Deputy Minister Koka Sepherteladze.
The Memorandum envisages the deepening of cooperation between Georgia and Italy in the field of general education; enhancement of Italian language and literature learning at general education institutions; support the collaboration between Georgian and Italian experts; the exchange of methodic and education materials; the development of joint educational projects and programs.
Teaching Italian as a foreign language will be introduced at general education institutions from the new academic year.