გამოსაშვები გამოცდების გენერალური რეპეტიცია გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრი, გამოსაშვები გამოცდების სრული ფორმატით მოდელირების მიზნით, მთელი საქართველოს მასშტაბით გენერალურ რეპეტიციას ატარებს. 326 სკოლის 14 ათასზე მეტი მეთორმეტეკლასელი 12–დან 15 აპრილის ჩათვლით საცდელ ტესტირებას 8 საგანში გაივლის.  გამოსაშვები გამოცდების რეპეტიციის მიმდინარეობას მინისტრი დიმიტრი შაშკინი და ცენტრის დირექტორი მაია მიმინოშვილი თბილისის კლასიკურ გიმნაზიაში აკვირდებოდნენ.
საცდელი გამოცდისას მოსწავლეები პორტატულ კომპიუტერებზე მუშაობენ, რომელთა მსგავსს ისინი მაისში, გამოსაშვები  გამოცდებისას გამოიყენებენ.  გენერალური რეპეტიცია 12 აპრილს 10  საათზე ქართული ენისა და ლიტერატურის ტესტირებით დაიწყო, ამავე დღის მესამე და მეოთხე სესია მათემატიკის ტესტურ დავალებებზე მუშაობას დაეთმობა.
გამოსაშვები გამოცდების გენერალური რეპეტიციის მიზანია ადმინისტრირების მექანიზმების,  პროგრამული, ტექნიკური უზრუნველყოფისა და ტესტური დავალებების გამოცდა. გამოსაშვები გამოცდების გენერალური რეპეტიცია 15 აპრილს ფიზიკისა და ქიმიის გამოცდით დასრულდება.

Pre-Test for 12th Graders
National Examinations Center under the Ministry of Education and Science of Georgia is organizing the pre-test of the High School Exams. From April 12 till April 15 about fourteen thousand 12th graders at 326 public schools of Georgia will take the pre-test in 8 subjects. The Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and the Head of National Examinations Center Maia Miminoshvili observed the proceeding   of the pre-test at Tbilisi Classical Gymnasium.
During the pre-test the schoolchildren take tasks at Portable Computers. On April 12, from 10 am the 12th graders are having the chance to take pre-test in Georgian language and literature; later this day they will have a pre-test in Mathematics.
The aim of the pre-test is to check the computer system readiness for the high school exams.  On April 15 the schoolchildren will have final pre-test in Physics and Chemistry.