იმიტირებული საატესტატო გამოცდები გრძელდება
საატესტატო გამოცდების გენერალური რეპეტიციის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის 51-ე საჯარო სკოლაში აკვირდებოდა. საცდელი საატესტატო გამოცდა  ამჯერად, ისტორიასა და გეოგრაფიაში ტარდება.
სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრი მეორე დღეა, გამოსაშვები გამოცდების სრული ფორმატით მოდელირების მიზნით, მთელი საქართველოს მასშტაბით საცდელ ტესტირებას 326 სკოლაში ატარებს. მეთორმეტეკლასელები 12–დან 15 აპრილის ჩათვლით 8 საგანში გადიან.
გამოსაშვები გამოცდების რეპეტიციაზე გარდა ტესტებისა აპრობაციას ის ტექნიკური საშუალებები და ინფრასტრუქტურაც გადის, რომელთა გამართულობაზეც   მაისის ბოლოს საატესატო გამოცდების წარმატებით ჩატარებაა დამოკიდებული.
პროცესი სერიოზული ხარვეზების გარეშე მიმდინარეობს, საცდელ ტესტირებაში ჩართული ყველა მეთორმეტეკლასელი თანაბარ პირობებში მუშაობს და აქვს ცოდნის  გამოვლენის მაქსიმალურად კომფორტული გარემო.

Pre-Test for 12th Graders in History and Geography
The Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and the Head of National Examinations observed the proceeding   of the pre-test at Tbilisi Public School № 51. The 12th graders took the pre-test in History and Geography.
National Examinations Center under the Ministry of Education and Science of Georgia is organizing the pre-test of the High School Exams at 326 schools of Georgia. The schoolchildren will take pre-test in 8 subjects.
The aim of the pre-test is to check the computer system readiness for the high school exams. So far the system works without any serious gaps. All 12th graders have the opportunity to work in equal conditions.