სკოლის დირექტორობის მსურველთა ტესტირების შედეგები გამოცხადდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გია მამულაშვილმა საჯარო სკოლების დირექტორობის მსურველთა შესარჩევი კონკურსის პირველი ეტაპის  შედეგები გამოაცხადეს.
კონკურსის მონაწილეებს მათ მიერ მიღებული ქულების ნახვა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და სამინისტროს ვებ გვერდებზე შეუძლიათ. ამისათვის დირექტორობის მსურველებმა საიტზე განთავსებულ სიაში საიდენტიფიკაციო კოდი უნდა მიუთითონ.
შედეგების გამოქვეყნებიდან 5 დღის განმავლობაში დირექტორობის მსურველს უფლება აქვს შედეგები სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის საპრეტენზიო კომისიაში გაასაჩივროს. კომისიას საჩივრის განსახილველად და გადაწყვეტილების მისაღებად 10 დღის ვადა ეძლევა.
დირექტორების შესარჩევი კონკურსის მეორე ეტაპი-გასაუბრება საპრეტენზიო კომისიის მუშაობის დასრულების შემდეგ დაინიშნება. დირექტორობის მსურველებს საშუალება ეძლევათ გასაუბრებისთვის თემა თავად აირჩიონ, რომლის პრეზენტაციასაც სპეციალური კომისიის წინაშე გამართავენ.
დირექტორების შესარჩევი კონკურსის პირველ ეტაპზე  1700-მდე ადამიანი გამოცხადდა. კონკურსის პირველი ეტაპი კომპიუტერული პროგრამის საშუალებით საქართველოში პირველად ჩატარდა. თითოეულმა მონაწილემ ინდივიდუალური ტესტი შეავსო.
დირექტორობის მსურველებმა კითხვებს რამდენიმე მიმართულებით უპასუხეს: საკანონმდებლო ბაზა, სასწავლო პროცესის ორგანიზება და შეფასება სასწავლო გეგმის მიხედვით, სკოლის ფინანსური მართვა, ლოგიკური მსჯელობა და ადამიანური რესურსების მენეჯმენტი. შესაბამისი მასალა დაინტერესებული პირებისთვის მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე იყო ხელმისაწვდომი. ტესტი სულ 100 შეკითხვისგან შედგებოდა. კონკურსში მონაწილეობას დირექტორების მოვალეობის შემსრულებლების გარდა ის მოქალაქეებიც იღებდნენ, რომლებსაც აქამდე სკოლის დირექტორად არ უმუშავიათ.

The Results of the School Principals’ Exams
The participants of the contest can see their results at the web-site of the National Center for Teacher Professional Development.
The participant has the right to address the National Center for Teacher Professional Development appeal committee on his/her results in five days after the results are published. The committee will have 10 days to discuss the appeal.
The second stage of the school principals – job interviews will start after the appeal committee finishes its work. The participants have the right to choose the topic of their interview and hold the presentation at the special commission.
About 1700 participant took part in the first stage of the contest. During t the first stage of the contest, from March 31 till April 4, the participants took individual computer tests.
The participant of the contest took the test on different topics such as legislative data, organization of education process and assessment in accordance to the national curriculum, financial management of the school, logical thinking and human resources management.  All materials on above mentioned topics were available for the participants on the web-site of the National Center for Teacher Professional Development.