სპორტის პოპულარიცაზია გრძელდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრმა ლადო ვარძელაშვილმა  თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. მემორანდუმის ფარგლებში საქართველოში მოქმედი 8 სპორტული ფედერაცია ვალდებულებას იღებს სკოლებში მოსწავლეთა სპორტული მომზადების დონის გაუმჯობესებას, სპორტის სხვადასხვა სახეობის განვითარებასა და პოპულარიზაციას შეუწყოს ხელი.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ  კალათბურთის, ფრენბურთის, ხელბურთის, რაგბის, მძლეოსნობის, ქართული ჭიდაობის, ჭადრაკისა და სპორტული ცეკვების ფედერაციათა ხელმძღვანელები: ბესიკ ლიპარტელიანი, ლევან ახვლედიანი, ზაზა დოლიძე, გიორგი ნიჟარაძე, ალექსანდრე ახვლედიანი, თემურ გიორგაძე, გიორგი გიორგაძე და ეკა არჩაია.
სპორტის რვავე სახეობაში ლიგები შეიქმნება და საჯარო სკოლებს შორის ჩემპიონატები ჩატარდება. ამის საშუალებას იძლევა 2010 წელიდან სკოლებში ფიზიკური კულტურის გაკვეთილების სპორტის გაკვეთილებით  ჩანაცვლება. სკოლები უკვე ჩართულია სასკოლო ჩემპიონატებში, მოსწავლეებში იზარდება მოტივაცია და მკვიდრდება ჯანსაღი ცხოვრების წესი.
სპორტის სახეობებს სკოლები სურვილისამებრ ირჩევენ, მემორანდუმზე ხელმოწერის შემდეგ სასკოლო ჩემპიონატები,  რომელთა ორგანიზებაშიც საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო და სპორტული ფედერაციები ჩაერთვებიან, უფრო  ორგანიზებული გახდება.  ყველა სახეობა თანაბრად განვითარდება და სპორტი გახდება უფრო პოპულარული. მემორანდუმი ასევე მიზანად ისახავს   სპორტი უფრო მეტი  მოზარდისთვის გახდეს ხელმისაწვდომი.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, ორი სახელმწიფო უწყების ამგვარი თანამშრომლობა მომავალში ხელს შეუწყობს  მოზარდებს შორის სპორტული რესურსის გამოვლენას და მათ წახალისებას.

Popularization of Sport Continues
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and the Minister of Youth Affairs and Sports of Georgia Lado Vardzelashvili signed a memorandum of cooperation to ensure a healthy life style among the youth. Within the frame of this memorandum, all acting sport federations throughout Georgia will be held accountable to enhance a performance of schoolchildren in sport at schools, develop and popularize various types of sports.
Leagues will be formed in different types of sports and championship will be organized among the schools. In 2010 the physical culture classes were replaced by Sports classes – the schools are already involved in the school championships, a healthy life style started to be adopted by the youth.
Schools are free to choose among the different types of sports. After signing the memorandum, sport federations will be actively engaged in organizing the school championship that will make the process more organized. This initiative will also make each type of sport more popular and increase an access of the schoolchildren to sport.
By the announcement of the Minister Shashkini, similar cooperation among the two ministries will encourage the schoolchildren and assist them to better demonstrate their resources in sport.