ამერიკული აკადემიისათვის ახალი კამპუსი შენდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი გივი ზალდასტანიშვილის სახელობის ამერიკული აკადემიის ახალი კორპუსის საძირკველის ჩაყრის ცერემონიალს დაესწრო. თანამედროვე სტუდენტურ კამპუსს კომპანია ”ლისი დეველოპმენტი” აშენებს ლისის ტბის ტერიტორიაზე.
ახალი ტიპის შენობით აკადემია იქნება არა მხოლოდ სამაგალითო საგანმანათლებლო დაწესებულება, არამედ ეკოლოგიურად გამორჩეული ადგილიც. ე.წ. მწვანე კონცეფციით აგებულ შენობაში გამოყენებული იქნება ენერგიის დაზოგვის პრინციპები: ბუნებრივი განათება, გეოთერმული გათბობა, სპეციალური საკონტროლო სისტემები და ენერგიის დამზოგავი მასალები. ახალი სკოლის შენობა 4 ათასამდე კვადრატულ მეტრს დაიკავებს და აკადემიაში 280 მოსწავლე ისწავლის. მშენებლობა 2012 წლის ოქტომბერში დასრულდება.
ამერიკული აკადემია 2001 წელს ქართველმა ბიზნესმენმა, გივი ზალდასტანიშვილმა დაარსა. მიმდინარე 2011 წელი ამერიკული აკადემიის საიუბილეო წელია – სკოლას ათი წელი შეუსრულდა. აკადემიას 290 კურსდამთავრებული ჰყავს, მათი უმრავლესობა ჰარვარდის, იელის, პრინსტონის,  კოლუმბიის, ბრაუნისა და ემორის უნივერსიტეტებში, ამერიკის სამხედრო და საზღვაო აკადემიებში, მილანში ბოკონის უნივერსიტეტში, პარიზში ამერიკის უნივერსიტეტში, ლონდონში ეკონომიკისა და პოლიტიკურ მეცნიერებათა სკოლაში, შოტლანდიაში სენტ ენდრიუსის,   ედინბურგის უნივერსიტეტებსა  და მრავალ სხვა ამერიკისა და ევროპის უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლობენ.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით,   ჯანსაღი კონკურენციის პირობებში, წარმატებული კერძო  სკოლების არსებობა ქვეყანას მხოლოდ აძლიერებს. სამინისტრო  აქტიურად თანამშრომლობს კერძო სკოლებთან და მზად არის მომავალშიც თავისი წვლილი შეიტანოს მათ განვითარებაში.

New Campus of the American Academy
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini  attended the ceremony of laying the foundation of a new campus of the Guivy Zaldastanishvili American Academy.
“Lisi Development“Company undertakes the construction of the modern students’ campus on the territory of the Lisi Lake.
Innovative ecological solutions will be applied in the construction of a green building; energy saving methods and materials will be also used including natural heating, geothermal heating, special controlling systems.  The new building area will be of 4 thousand square meter and up to 280 schoolchildren will study there. The construction of the campus will be finished by October, 2012.
American Academy was founded in 2001 in Tbilisi by Guivy Zaldastanishvili, Georgian businessman. The Academy is now completing its tenth year. It has 290 alums, attending colleges and universities throughout the US, the UK, Europe, and in Tbilisi, at institutions like Harvard, West Point, Middlebury, Williams, WPI, Bard, American University in Paris, CEU, Bocconi, and St. Andrews University in Scotland.
By the announcement of the Minister Shashkini, in the context of the healthy competition, presence of successful private schools makes the country even stronger. The Ministry actively cooperates with the private schools and stands ready to support their further development.