საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩის მოადგილე კენტ ლონგსტონი თბილისის აეროპორტში მშვიდობის კორპუსის მოხალისეთა ახალ ჯგუფს დახვდნენ. მოხალისეები გაივლიან მოსამზადებელ კურსს და მუშაობას ივლისის თვეში შეუდგებიან.
საქართველოში მშვიდობის კორპუსი დაფუძნდა 2001 წელს და მას შემდეგ 375-ზე მეტმა მოხალისემ იმსახურა ქვეყანაში. ეს არის მეთერთმეტე ჯგუფი რომელიც საქართველოში იმსახურებს და მის შემადგენლობაში შევა 30 ინგლისური ენის მასწავლებელი და 15 ბიზნეს კონსულტანტი. სრული ორწლიანი მოღვაწეობის დაწყებამდე ჯგუფის წევრები გაივლიან ათკვირიან წინასამსახურეობრივ ტრენინგებს ქართულ ენაში, კროს-კულტურულ, ტექნიკურ, ჯანდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში. რათა უკეთესად შეეგუონ ქართულ რეალობას და ადვილად გაიარონ ადაპტაცია, ამ პერიოდის მანძილზე ისინი ქართულ მასპინძელ ოჯახებში იცხოვრებენ.
ორი წლის განმავლობაში მოხალისეები იმუშავებენ საშუალო სკოლებში ან არასამთავრობო და სოციალური განვითარების მხარდამჭერ ორგანიზაციებში აჭარაში, გურიაში, სამეგრელოში, სამცხე-ჯავახეთში, მცხეთა-მთიანეთში, ქვემო ქართლსა და კახეთში. მოხალისეები იმსახურებენ ქართველ პარტნიორ მასწავლებლებთან ერთად და დაეხმარებიან ადგილობრივი თემს.
”აღსანიშნავია რომ, მსგავსი პროექტების ხელშეწყობა და გაგრძელება მნიშვნელოვანია ქვეყნის განვითარებისთვის და წინსვლისთვის”-განაცხადა კოკა სეფერთელაძემ.
მშვიდობის კორპუსი 1961 წელს დაარსდა პრეზიდენტ ჯონ კენედის მიერ.
1961 წლიდან დღემდე მშვიდობის კორპუსს 200,000 მოხალისე შეუერთდა და იმსახურა 139 ქვეყანაში. დღეს, მშვიდობის კორპუსში 8,655 მოხალისე მსახურობს ევროპის, აფრიკის, აზიის, კარიბის აუზის, ცენტრალური და სამხრეთ ამერიკის 77 ქვეყანაში.

New Group of Peace Corps Volunteers Arrived in Georgia
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze and Deputy Chief of Mission of the Embassy of the United States of America Kent Logsdon greeted the latest group of new Peace Corps Volunteers to serve in Georgia at Tbilisi Airport. After concluding the trainings, the Volunteers will begin their assignments in July.
The Peace Corps program in Georgia was established in 2001 and since then, more than 375 Volunteers have served here.  This will be the eleventh group of Volunteers to serve in Georgia and will comprise 30 English teachers and 15 organizational and business development advisors. Before starting their service, the Volunteers will participate in an eleven-week, Pre-Service Training program that includes Georgian language and culture, as well as technical, health, and safety training. To facilitate their learning and adaptation to life in Georgia, they will live with Georgian host families.
During their two-year assignments, Volunteers will teach English at secondary schools or work in NGOs or business support organizations in Adjara, Guria, Samegrelo, Imereti, Samtskhe-Javakheti, Mtskheta-Mtianeti, Kvemo Kartli and Kakheti. Volunteers will work side by side with Georgian partners and will also assist community groups in the communities where they serve.
By the announcement of the Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze, supporting such projects is very important for the development and progress of the country.
President John F. Kennedy founded the Peace Corps in 1961.
Since 1961, more than 200,000 Americans have served with the Peace Corps in 139 host countries. Today, 8,655 volunteers are working with communities in 77 host countries in Europe, Africa, Asia, the Caribbean, Central and South America and the Middle East.