საერთაშორისო კონფერენცია საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში მოსწავლეთა საერთაშორისო კონფერენცია გახსნა, რომელიც სამინისტროს მხარდაჭერით გაიმართა და მისი ორგანიზატორი სკოლა-ლიცეუმი ”მწიგნობართუხუცესი” იყო.  ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ  დარგის ცნობილი მეცნიერები.
კონფერენციის მიზანი, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების პოპულარიზაცია, ამ საგნებით მოსწავლეთა დაინტერესება, მათი სტიმულირება, უცხოელ თანატოლთა გაცნობა და მათთან დამეგობრება იყო.
კონფერენციის მუშაობაში  13 სკოლა და 100- მდე მოსწავლე იყო ჩართული როგორც  საქართველოდან ასევე  უცხოეთიდან. მოსწავლეებმა წარმოადგინეს არაერთი საინტერესო თემა და პროექტი ბიოლოგიაში,  ფიზიკასა და ქიმიაში.  დიდი მოწონება დაიმსახურა ჩეხი  და  ლატვიელი მოსწავლეების მიერ შესრულებულმა ნაშრომებმა.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, სამინისტრო ყოველთვის მხარს უჭერს და მომავალშიც წაახალისებს ღონისძიებებს, სადაც მოსწავლეებს საშუალება ეძლევათ ცოდნა გაიღრმავონ და  უფრო მეტი ინფორმაცია მიიღონ ისეთ მნიშვნელოვან სფეროზე, როგორიც საბუნებისმეტყველო მეცნიერებაა.
კონფერენციის მონაწილე ყველა მოსწავლეს   სიგელები გადაეცათ. ასევე, სკოლა-ლიცეუმის ”მწიგნობართუხუცესი” დირექციამ ისინი ერევანსა და ბაქოში სამდღიანი ექსკურსიით დაასაჩუქრა.

International Conference on Natural Sciences
The aim of the conference was to popularize Natural Sciences and to raise children’s interest in the subject, to support the friendship between the schoolchildren of Georgia and other countries.
About 100 schoolchildren from 13 schools of Georgia and other countries participated in the conference. The schoolchildren presented interesting themes and projects in Biology, Physics and Chemistry. The projects of Czech and Latvian schoolchildren were of great success.
By the announcement of Dimitri Shashkini, the Ministry of Education and Science of Georgia will support the organization of such conferences in the future in order to deepen children’s knowledge of Natural Sciences.
The participants of the conference were awarded with certificates. The School-Lyceum “Mtsignobartukhutsesi” will organize the three-day excursions to Erevan and Baku for the participants of the conference.