ილია ვეკუას თასზე საერთაშორისო ოლიმპიადა იმართება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში მეხუთე საერთაშორისო ოლიმპიადა გახსნა. ოლიმპიადა  ილია ვეკუას თასზე პროგრამირებაში ტარდება და გამოჩენილი ქართველი მათემატიკოსისა და საზოგადო მოღვაწის, ილია ვეკუას ხსოვნას ეძღვნება.
ტრადიციულად, ოლიმპიადის დასწრებული ტური, საქართველოს გარდა, ტარდება აგრეთვე ნოვოსიბირსკში, მოსკოვში და სანკტ-პეტერბურგში, ანუ იმ ქალაქებში, რომლებთანაც დაკავშირებულია აკადემიკოს ილია ვეკუას მოღვაწეობა. წელს თბილისში ჩამოვლენ გუნდები რუსეთიდან, უკრაინიდან, აზერბაიჯანიდან, სომხეთიდან, მოლდავეთიდან. 2 მაისს ოლიმპიადა საზეიმოდ დაიხურება და გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან.
ილია ვეკუას ხსოვნისადმი მიძღვნილ ოლიმპიადაზე, ვეკუას თასის გარდა, წელს გათამაშდება ორი სპეციალური პრიზი. ნიკო მუსხელიშვილის პრიზით დაჯილდოვდება საუკეთესო საზღვარგარეთული გუნდი (თბილისში), ხოლო ევგენი პანკრატიევის სახელობის პრიზით დაჯილდოვდება ოლიმპიადის საუკეთესო გუნდი სამხრეთ კავკასიიდან. ამ პრიზებიდან პირველი დაწესებული აქვს ნიკო მუსხელიშვილის გამოთვლითი მათემატიკის ინსტიტუტს, ხოლო მეორე – მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტს. ხსენებულ პრიზებს წელს პირველად დაემატება აკადემიკოს ივერი ფრანგიშვილის სახელობის პრიზი, რომელიც საქართველოს ტექნიკურმა უნივერსიტეტმა დააწესა და რომელიც საუკეთესო ქართველ მონაწილეს გადაეცემა.
შეჯიბრებაში მონაწილეობენ წამყვანი ქართველი სტუდენტი და მოსწავლე პროგრამისტები. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი პირველად მასპინძლობს ოლიმპიადას ილია ვეკუას თასზე. მანამდე საქართველოში ამ ღონისძიებას 2-2-ჯერ უმასპინძლეს შოთა რუსთაველის სახელობის ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა და საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართულმა უნივერსიტეტმა.

The First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Koka Sepherteladze opened the Fifth International Olympiad at Georgian Technical University. The International Olympiad is held in programming. The Olympiad is dedicated to Ilia Vekua, well-known mathematician and public figure of Georgia.
Traditionally the tours of Olympiad also will take place in Novosibirsk, Moscow and St. Petersburg, the cities where Ilia Vekua worked. The teams from Russia, Ukraine, Azerbaijan, Armenia and Moldova have arrived to Tbilisi. The Olympiad will be closed and the winners will be awarded on May 2.
The winners of Olympiad will be awarded with not only Ilia Vekua Cup but also with two special prizes. The best international team (in Tbilisi) will be awarded with Niko Muskhelishvili Prize and best team from South Caucasus will be awarded with Evgeni Ponkratievi Prize. The Georgian participants will be awarded with Iveri Prangishvili Prize established by Georgian Technical University.
Georgian students and young programmers participate in the Olympiad. Georgian Technical University hosts the International Olympiad for the first time. Previous two Olympiads were organized at Shota Rustaveli Batumi State University and Saint Andrew the First Called Georgian University of the Patriarchate of Georgia.