მანდატურის სამსახური ერთი წლისაა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა მანდატურის სამსახურის მუშაობის ერთი წელი შეაჯამა.  მინისტრის  განცხადებით, მანდატურის ინსტიტუტის ამოქმედების შემდეგ სკოლებში ვითარება რადიკალურად შეიცვალა - 95%-ით შემცირდა ძალადობა, 80%-ით - მოსწავლეების დაგვიანების ფაქტები, 75%-ით  შემცირდა მოსწავლეების სკოლიდან გაპარვის შემთხვევები (ე.წ შატალო). 95%-ითაა შემცირებული ფულის გამოძალვის,  80%-ით  მოსწავლეებს შორის დაპირისპირების ფაქტები. 90%-ით აღმოიფხვრა ვანდალიზმის (სასკოლო ქონების დაზიანების) ფაქტები.
მანდატურის ინსტიტუტი უკვე ერთი წელია რაც  საჯარო სკოლებში  ამოქმედდა. მანდატურები პირველად 2010 წლის 12 აპრილს, თბილისის 10 საპილოტე სკოლაში შევიდნენ. 2010-2011 სასწავლო წლის დაწყებისთანავე, თბილისის კიდევ რადენიმე ათეულ საჯარო სკოლაში გამოჩნდა მანდატურთა სამკაციანი ჯგუფი. პარალელურად მანდატურები საქართველოს სხვადასხვა ქალაქებშიც გადანაწილდნენ. პროცესი გაგრძელდა, უკვე თბილისისა და რამდენიმე დიდი ქალაქის ყველა სკოლაში მსახურობენ მანდატურები.
დღეისათვის 1000 სკოლის მანდატური თბილისის, ბათუმის, ქუთაისის,ზუგდიდის, ფოთის, გორის, რუსთავისა და ყვარლის 300 საჯარო სკოლის უსაფრთხოებას იცავს.
მანდატურის ინსტიტუტი   კერძო სკოლებშიც მუშაობს. თბილისის ათი კერძო სკოლის გადაწყეტილებით, მათ უსაფრთხოებაზე ზრუნვას მანდატურები განაგრძობენ. მანდატურების შეყვანის სურვილი მაისიდან კიდევ რამდენიმე ათეულმა კერძო სკოლის ხელმძღვანელმა გამოთქვა.

School Resource Officers have been Fulfilling their Tasks for a Year
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini summarized the activities of the School Resource Officers who have been performing their duties at schools for a year. By the announcement of the Minister, after the School Resource Officers commenced their activities at the schools, the situation has improved significantly: violence at schools was decreased by 95%, fewer schoolchildren are coming late (80% decrease); the figures of skipping the classes were dropped by 75%.  There is also a decrease (80%) in rivalry among the schoolchildren, vandalism cases have been dropped by 90% as well.
In 2010 on 12 April, the School Resource Officers commenced their activities at 10 pilot public schools of Tbilisi. In the beginning of the 2010-2011 academic year, School Resource Officers were placed in other schools of the different cities of Georgia. In parallel to the Capital Tbilisi, School Resource Officers also started to fulfill their tasks at the public schools of the regions of Georgia.
Currently, 1000 School Resource Officers protect the safety of 300 schools in Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Zugdidi, Poti, Gori, Rustavi and Kvareli.
Resource Officers also work at Private schools. By the decision of 10 private schools, the School Resource Officers have been placed at their schools to ensure the safe learning environment.
10 Private school principals expressed the interest of placing School Resource officers at their schools from May, 2011.