ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ვიზიტი გორის №8 საჯარო სკოლაში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის წარმომადგენლები და ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იუნესკოს ინტერკულტურული დიალოგის კათედრის თანამშრომლები ქ. გორის №8 საჯარო სკოლის მეთერთმეტეკლასელებს ეწვივნენ და ახალი არჩევითი საგნის - ”მსოფლიო კულტურა” - სამოდელო-შემაჯამებელ გაკვეთილს დაესწრნენ.
ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სადემონსტრაციო გაკვეთილების ჩატარებას ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრსა და თსუ-ს შორის გაფორმებული ურთიერთშეთანხმების მემორანდუმი ითვალისწინებს.
ეროვნული  სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორი ნათია ჯოხაძე მოსწავლეებს ახალი არჩევითი საგნის ”მსოფლიო კულტურის” მნიშვნელობის შესახებ ესაუბრა.
სამოდელო გაკვეთილის თემას კულტურის უნივერსალიები და მათი გამოვლენის ფორმები წარმოადგენდა. მოსწავლეებმა სტუმრებს  თავიანთი ნამუშევრები და თემის გარშემო მოძიებული მასალა წარმოუდგინეს. გაკვეთილის მსვლელობაში მონაწილეობდნენ ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ექსპერტები და საპილოტე მასალის საავტორო ჯგუფის წევრები.
,,მსოფლიო კულტურა'' 2010-2011 სასწავლო წელს გადის პილოტირებას  12 საჯარო და 2 კერძო სკოლაში თბილისსა და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში. საგანი მომავალი 2011-2012 სასწავლო წლიდან არჩევითი კურსის სახით დაინერგება ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების საშუალო საფეხურზე - X,  XI,  XII კლასებში.

The representatives of the National Curriculum and Assessment Center under the Ministry and UNESCO Chair in Intercultural Dialogue of Tbilisi State University visited the XI th graders of Gori public school №8 and attended a model lesson in a new elective subject “World Culture”.
Model lessons at general educational institutions are organized as a part of the memorandum of understanding signed between National Curriculum and Assessment Center and Tbilisi State University.
Director of National Curriculum and Assessment Center Natia Jokhadze informed the schoolchildren on the meaning of the new elective subject “World Culture”.
The topic of the model lesson was cultural universals. The schoolchildren made a presentation on this topic. In the end, National Curriculum and Assessment Center experts provided feedback to the lesson.
“World Culture “will be introduced from the 2011-2011 academic year as an elective subject at X, XI,XII grades in general educational institutions.