კონფერენცია ინგლისური ენის სწავლებასა და საერთაშორისო გამოცდებზე
ბრიტანეთის საბჭოს ორგანიზებით, თემაზე  “ინგლისური ენა და საერთაშორისო კვალიფიკაცია – გზა პერსპექტიული მომავლისკენ”კონფერენცია გაიმართა. კონფერენციის მიზანი საგანმანათლებლო დარგში მოღვაწე პოლიტიკის გამტარებლების, ინგლისური ენის სპეციალისტებისა და სერვის პროვაიდერებისთვის ბრიტანეთის საბჭოს ინგლისური ენისა და საერთაშორისო გამოცდების პროგრამების გაცნობა იყო. კონფერენციას  ბრიტანეთის საბჭოს დირექტორი ანდერსონი უძღვებოდა.  მის მუშაობაში ასევე მონაწილეობდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინსიტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე.
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა 2010 წლის გაეროს ასამბლეაზე თავის ოფიციალურ გამოსვლაში  ინგლისური ენის სწავლების ნოვატორული პროგრამა წარმოადგინა, რომლის ,,მიზანია ახალგაზრდა თაობას ფართოდ გაუხსნას გზა პერსპექტიული მომავლისაკენ.” 2011 წლის სექტემბრის ოფიციალური სამთავრობო დადგენილების ფარგლებში ყველა უმაღლესი სასწავლებლის კურსდამთავრებულთათვის უცხო ენაში გამოცდის ჩაბარება სავალდებულო გახდება.
ამ ფონზე, ბრიტანეთის საბჭოს გააჩნია მდიდარი გამოცდილება ინგლისური ენის სწავლების და საერთაშორისო გამოცდების სფეროში. ამჟამად, ბრიტანეთის საბჭო წელიწადში დაახლოებით 350-ზე მეტ ინგლისური ენის მასწავლებელსა და 10,000-მდე შემსწავლელს უტარებს როგორც ონლაინ, ასევე ინტერაქტიულ ტრეინინგს. საბჭო ასევე ინგლისურ ენაში წელიწადში 3000-მდე საერთაშორისო გამოცდას ატარებს.
ბრიტანეთის საბჭო დიდი ბრიტანეთის წამყვანი საერთაშორისო ორგანიზაციაა განათლებისა და კულტურული ურთიერთობების განვითარების სფეროებში. მისი საქმიანობის არეალი მსოფლიოს 110 ქვეყანას მოიცავს. საქართველოში მოქმედი ბრიტანეთის საბჭო ხელს უწყობს დიდ ბრიტანეთსა და საქართველოს  შორის თანამშრომლობის განმტკიცებას.

The Conference on English Language Teaching and International Exams
With the support of British Council the conference “English Language and International Qualification – the Road to the Future” was held. The conference was aimed to introduce English language and international exams programs of British Council to the policy makers of education field, English language teachers and service providers. The conference was hosted by the director of British Council. Deputy Minister of Education and Science of Georgia took part in the conference.
The President of Georgia Mikheil Saakashvili highlighted the importance of teaching English language in his speech at United Nations General Assembly in 2010. According to the Governmental Decree all graduates of the Higher Education Institutions should pass the exams in foreign language.
British Council has a great experience in organizing English language trainings for English language teachers and learners. British Council also carries out about 3000 international exams in a year.
British Council is one of the leading international organizations working in 110 countries of the world the field of development of education and culture.