მინისტრმა ”ჩაღლარის” ოლიმპიადაში გამარჯვებულები დააჯილდოვა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა ”ჩაღლარის” საგანმანათლებლო სასწავლებლების ნორჩ მეცნიერთა და შემოქმედთა საერთაშორისო ოლიმპიადის გამარჯვებულები დააჯილდოვა. მინისტრმა პერსონალური კომპიუტერები გადასცა არჩილ ინასარიძეს საინჟინრო გამოგონებისთვის, ტოგოს რესპბულიკის წარმომადგენელს აბდულატივ აბდულგაფურს, აზერბაიჯანის წარმომადგენლებს ნოვაციისთვის ქიმიაში აზერ ასკაროვსა და ასლან მანსუროვს, ასევე საინჟინრო გამოგონებისთვის ფიზიკაში მონაწილეს ავღანეთიდან  ლუკსეგბედჯი-სიკა.
”ჩაღლარის” საგანმანათლებლო დაწესებულებებში 2150 მოსწავლე და სტუდენტი სწავლობს. მათთვის ნორჩ გამომგონებელთა საერთაშორისო ოლიმპიადა ყოველ წელს ტარდება და მიზნად ისახავს მოსწავლეთა მეცნიერებით დაინტერესებას. ოლიმპიადა ასევე დიდ როლს თამაშობს კულტურათა და ცივილიზაციათა დიალოგში. მასში მონაწილე უცხოელი მოსწავლეები ქართულ ოჯახებში ცხოვრობენ და ქართულ ენასა და კულტურას ეცნობიან. ამასთან, სხვადასხვა ქვეყნებიდან ჩამოსული მონაწილეები ერთმანეთს ცოდნასა და გამოცდილებასაც უზიარებენ.
ოლიმპიადა, რომელიც მეხუთედ ტარდება წელს ყველაზე გრანდიოზული იყო. 2009 წელს ოლიმპიადაში 22 ქვეყნის, 2010 წელს 28 ქვეყნის, ხოლო წელს, 30 ქვეყნის კონკურსანტებმა მიიღეს მონაწილეობა.
”ჩაღლარის” საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ჰუმანიტარული საგნები ქართულად, ხოლო ტექნიკური საგნები ინგლისურად ისწავლება. ნორჩ მეცნიერთა და შემოქმედთა საერთაშორისო ოლიმპიადა პირველად 2006 წელს ჩატარდა და კონკურსში გამარჯვებულები პირადად საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა დააჯილდოვა.

Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini awarded the winners of “Chaglari International Olympiad of Young Inventors”. Minister presented personal computers to Archil Inasaridze for his invention in engineering, to the representative of Togolese Republic Abdulativ Abdulgaphur and the representative of Azerbaijan Azer Askaron for their inventions in Chemistry and to the representative of Afghanistan Luksegbedge SIka for his invention in Physics.
2150 schoolchildren study at educational institution of “Chaglari”. International Olympiad for Young Inventors is organized every year and it is aimed to raise schoolchildren’s interest in science. During the Olympiad the representatives of different countries have the opportunity to share their experience and knowledge.
First International Olympiad of Young Inventors was organized in 2006 and the winners of the first Olympiad were awarded by the President of Georgia. This year representatives of 30 countries participated in the Olympiad.
At “Chaglari” educational institution all humanitarian subjects are taught in Georgian and technical subjects are taught in English.