პრეზიდენტმა სოფელ ვაზიანში ახალი საჯარო სკოლა გახსნა
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა სოფელ ვაზიანში ახლადაშენებული საჯარო სკოლა გახსნა. საერთაშორისო სტანდარტების სკოლის მშენებლობა 2011 წელს დასრულდა. სკოლაში 171 მოსწავლე სწავლობს, საგანმანათლებლო საქმიანობას კი 21 პედაგოგი ეწევა.
ახალ სკოლას აქვს სპორტული მოედანი და დარბაზი, საბუნებისმეტყველო საგნების ლაბორატორია, კომპიუტერული და თავდაცვისა და სამოქალაქო უსაფრთხოების ოთახი, ინგლისური ენის კაბინეტი და ბიბლიოთეკა.
სკოლის მოსწავლეები მნიშვნელოვან წარმატებებს აღწევან, როგორც ოლიმპიადებში, ასევე ეროვნულ გამოცდებზეც.  რეგულარულად ტარდება შიდა სასკოლო ღონისძიებები და სპორტული შეჯიბრებები. სპორტის სახეობებიდან სკოლას არჩეული აქვს ფეხბურთი, ფრენბურთი და მაგიდის ჩოგბურთი.
საქართველოს პრეზიდენტმა VI და VII კლასის წარჩინებული მოსწავლეები ლიკა ვახტანგიძე და რატი კონცელიძე პერსონალური კომპიუტერებით დააჯილდოვა.
სკოლა დაკომპლექტებულია კვალიფიციური კადრებით. შექმნილი არის საგნობრივი კათედრები, სადაც  სისტემატიურად იხილება საგნის სწავლებასთან დაკავშირებული აქტუალური საკითხები. სკოლის პედაგოგიური კოლექტივი აქტიურადაა ჩართული განათლების რეფორმაში, ისინი მონაწილეობენ სასერტიფიკაციო გამოცდებში. სკოლაში ხორციელდება პროგრამა ,,ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად’’, რომლის ფარგლებში მოსწავლეებს ინგლისურ ენას ამერიკელი პედაგოგი ჯონათან რობერტსი ასწავლის.
სოფელ ვაზიანში არასრული საჯარო სკოლა პირველად  1989 წელს სახელმწიფოს მიერ შესყიდულ ორსართულიან კერძო სახლში გაიხსნა,  1995 წელს სკოლა რეორგანიზებულ იქნა საჯარო სკოლად. ფართის უკმარისობის გამო სკოლა გადავიდა მოძრავ – მექანიზებული კოლონის გაუქმებულ შენობაში,  სადაც    გაუსაძლისი პირობები იყო, საკლასო ოთახები და ინვენტარი ვერ აკმაყოფილებდა მეცადინეობისათვის საჭირო პირობებს.

The President Opened Newly Constructed School in the Village of Vaziani
The President of Georgia Mikheil Saakashvili opened newly constructed school in the village of Vaziani. The construction of school was finished in 2011. 171 schoolchildren study and 21 teachers teach at Vaziani Public School.
The school is equipped in accordance with modern standards. The school has stadium, hall, natural science labs, computer labs, English language room and library.
The schoolchildren of Vaziani Public School have great success in National Olympiads and National Exams. The school has selected football, volleyball and table tennis as the fields of sport for their schoolchildren.
The President of Georgia presented personal computers to the schoolchildren with best academic achievements Lika Vakhtangadze and Rati Kontselidze
The teachers of Vaziani Public School are actively involved in the teachers’ certification process. In the scope of the program Teach and Learn with Georgia American volunteer teacher Jonathan Roberts teaches at Vaziani Public School.
The first school in the village of Vaziani was opened in 1989. Later, in 1995 the school was reorganized into Public School.