შეხვედრა კერძო სკოლების დირექტორებთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ ”ევროპულ სკოლაში” თბილისის კერძო სკოლების დირექტორებთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრის მიზანს მათთვის ახალი 2011-2016 წლების  სასწავლო გეგმის სიახლეების გაცნობა წარმოადგენდა.
კერძო სკოლების დირექტორებს ნათია ჯოხაძე ეროვნული სასწავლო გეგმის შექმნის პროცესზეც ესაუბრა - 2011-2016 წლების ეროვნული სასწავლო გეგმის შემუშავებაზე, ეროვნული  სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ექსპერტებთან ერთად, მოწვეული ექსპერტები - აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და მოქმედი პედაგოგებიც მუშაობდნენ.
შეხვედრაზე დირექტორები ყველა იმ სიახლეს გაეცნენ, რაც ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაში აისახა: შეიცვალა ეროვნული სასწავლო გეგმის სტრუქტურა;  ცვლილებები შევიდა საგნობრივ პროგრამებში, ყოველ საგანში გათვალისწინებულია  შინაარსის სულ მცირე  60%-დან 80%-მდე  სავალდებულო ნაწილი; შემოვიდა ახალი საგნები, კერძოდ, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები,  სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება,  ქართული ცეკვა. გარდა ამისა, გაძლიერდა ინგლისური ენის სწავლება - მოსწავლეები ინგლისური ენის შესწავლას პირველივე კლასიდან დაიწყებენ; სპორტმა ჩაანაცვლა ფიზიკური აღზრდის გაკვეთილები;   დაიწყო ახალი არჩევითი  საგნის "მსოფლიო კულტურის" პილოტირება და, ზოგადად, გაიზარდა არჩევითი საგნების ჩამონათვალი. ასევე, გაძლიერდა საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლება და სხვ.
დირექტორის მოადგილემ თეა პაიჭაძემ შეხვედრის მონაწილეებს ახალი არჩევითი საგნების ნუსხა გააცნო და ისაუბრა იმ სიახლეებზე, რაც ამ მიმართულებით დაინერგება 2012-2013 სასწავლო წლიდან.
"ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით არჩევით საგნებს ვთავაზობთ საშუალო საფეხურის სამივე - X, XI და XII კლასელ მოსწავლეებს. წინა წლებთან შედარებით ძალიან გაფართოვდა არჩევითი საგნების ნუსხა - ამჟამად წარმოდგენილია 40-მდე საგანი, ხოლო მოსწავლეთა დაინტერესების შემთხვევაში, ის შეიძლება კიდევ გაიზარდოს," - განაცხადა თეა პაიჭაძემ.
შეხვედრის ბოლოს დირექტორების შეკითხვებს ნათია ჯოხაძემ და თეა პაიჭაძემ უპასუხეს.
ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ერთ-ერთი მთავარი ფუნქცია ეროვნული სასწავლო გეგმის შექმნა და მისი დანერგვაა. ეროვნული სასწავლო გეგმა მნიშვნელოვანი დოკუმენტია, რომლის მიზანი დამოუკიდებელი, მოაზროვნე ადამიანის აღზრდაა.

Natia Jokhadze talked about the process of creating National Curriculum 2011-2016. Along with NCAC experts, invited experts, representatives of academic circles and schoolteachers have been involved in developing the National Curriculum 2011-2016.
The new National Curriculum will be implemented gradually. In 2011-2012 the new National Curriculum will be run in the primary classes (I-VI grades), in 2012-2013 at basic and high levels (VII-XII grades).
At the meeting, the principals were informed about all the novelties in National Curriculum: the structure and subject programs of the National Curriculum have been changed, each subject considers at least 60%-80% compulsory part of the content, new subjects have been added - Information and Communication Technologies, Civil Defense and Safety, Georgian Dancing. Besides, learning of the English Language have been increased - the pupils will study English in the first grade. Sports changed the PE lessons, Piloting of the new elective subject "the World Culture" has begun and the learning of Natural Sciences was also increased.
Thea Paichadze, NCAC Deputy Director represented the list of elective subjects to the meeting participants, she talked about the innovations to be implemented in 2011-2013 academic year.
"National Curriculum offers elective subjects to the X, XI and XII grade students. The list number of elective subjects has increased up to 40 and in case of students' interest it may be broadened even more" - said Thea Paichadze.
Principals expressed their opinions about the novelties in the National Curriculum.
At the end of the meeting Natia Jokhadze and Thea Paichadze answered principals' questions.
One of the main functions of NCAC is to prepare and implement National Curriculum. National Curriculum is the key document and its main purpose is to bring up an independent, intellectual person.