მინისტრმა ნოქალაქევში მშენებარე სკოლა მოინახულა
სენაკის რაიონის სოფელ ნოქალაქევში ახალი საჯარო სკოლა შენდება, რომელიც  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა დაათვალიერა. მინისტრმა მიმდინარე სამშენებლო პროცესთან დაკავშირებით ინფორმაცია სკოლის წარმომადგენლებისა და მშენებლებისაგან  მიიღო.
ნოქალაქევში ახალი სკოლის მშენებლობა მას შემდეგ გადაწყდა, რაც ძველი, თითქმის ერთი საუკუნის შენობა ექსპლუატაციისათვის უვარგისი გახდა. სკოლის მშენებლობა, რომელსაც სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო ახორციელებს, ინტენსიურად მიმდინარეობს. სკოლა ახალი სასწავლო წლისათვის ამოქმედდება.
300 მოსწავლეზე გათვალისწინებულ თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის სკოლაში კეთილმოწყობილი და კომფორტული საკლასო ოთახები, კომპიუტერული კლასები, სასწავლო ლაბორატორია, სპორტული დარბაზი და ბიბლიოთეკა იქნება. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ სკოლა მდებარეობს ძველი ციხე-ქალაქის ”არქეოპოლისის” ტერიტორიაზე, პროექტში ამ ადგილების ისტორიული მნიშვნელობა გათვალისწინებულია - ახალი სკოლის შენობა ერწყმის და სრულად ჯდება ადგილობრივ ლანდშაპტში.
სკოლების ინფრასტრუქტურის  გაუმჯობესება და თანამედროვე სტანდარტების სკოლების მშენებლობა სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ”მოსწავლეს,  სადაც არ უნდა სწავლობდეს ის, უნდა ჰქონდეს საშუალება სრულფასოვანი განათლება თანამედროვე და  კეთილმოწყობილ სკოლაში მიიღოს. ამ მიმართულებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად მუშაობს,,- განაცხადა დიმიტრი შაშკინმა.

Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini visited construction site of Nokalakevi Public School in Senaki. The Minister got information on construction process from school representatives.
The new school is being constructed by the Education and Science Infrastructure Development Agency and it will be ready for exploitation by the beginning of the new academic year.
The new school will serve about 200 schoolchildren and it will be set with modern classrooms, computer lab, educational laboratories, gym and library. Location of the new school is near the ancient castle “Archeopolis”. The historical importance of the place was taken into consideration while making the draft of the new school and it will fully fit the local landscape.
Improving the school infrastructure as well as building the schools that will be in compliance with modern standards is one of the top priorities of the Ministry of Education and Science of Georgia. “All schoolchildren should have an opportunity to receive the thorough education at the refurbished and modern environment regardless the school. MES actively works on these issue” – announced the Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini.