დიმიტრი შაშკინმა ,,ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტი” დაათვალიერა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი  ,,ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტს” ეწვია. მინისტრი სასწავლო პროცესს, პრაქტიკულ ლაბორატორიებს და იმ საგანმანათლებლო პროგრამებს გაეცნო, რომელსაც უნივერსიტეტი ახორციელებს.
,,ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტი” 2007 წელს ”ბათუმის საზღვაო კოლეჯის”  ბაზაზე დაარსდა. სასწავლებელში  სახელობო, უმაღლეს პროფესიულ, საბაკალავრო და სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამებზე 300-მდე სტუდენტი სწავლობს.
საბაკალავრო და სამაგისტრო ფაკულტეტებზე სტუდენტები  ისეთ მოთხოვნად საზღვაო-საინჟინრო  პროფესიებს ეუფლებიან როგორიცაა: საზღვაო ნაოსნობა, გემის ენერგეტიკული დანადგარების ექსპლუატაცია, საერთაშორისო გადაზიდვების ორგანიზაცია და მართვა. სასწავლებელში იგივე პროფესიებში უმაღლესი პროფესიული პროგრამებიც მოქმედებს. ასევე ფუნქცუიონირებს: მატროსის, მოტორისტის, მზარეულის, ელექტროშემდუღებელის, გემის ელექტრიკოსის, გადაზიდვების ოპერატორის სახელობო პროგრამები.
ბათუმის ნავიგაციის ინსტიტუტში მიმდინარეობს სამუშაო პროცესი ISO 9001:2008 საერთაშორისო სერტიფიკატის მოსაპოვებლად. ინსტიტუტში საერთაშორისო საზღვაო მომზადების ცენტრი ფუნქციონირებს, რომელიც უზრუნველყოფს ქართველი და უცხოელი მეზღვაურების საერთაშორისო მოთხოვნების შესაბამისად გადამზადებასა და სერტიფიცირებას. სასწავლებელს ემსახურება საერთაშორისო სტანდარტების სამედიცინო კლინიკა.
საერთაშორისო საზღვაო მომზადების ცენტრში სახელობო განათლების საფეხურზე სწავლის ხანგრძლივობაა: IX კლასის ბაზაზე - 3 წელი;საშუალო განათლების ბაზაზე - 1 წელი. მეორადი პროფესიის დაუფლების მსურველთათვის მუშაობს 9 თვიანი კურსები, სადაც სწავლობენ 22 წელს გადაცილებული პირები. კურსებზე მიღება  წელიწადში სამჯერ ხდება. ცენტრის სრული დაპროექტება და მოწყობა თანამედროვე საწვრთნელი სისტემებით განახორციელა ცნობილმა ინგლისურმა კომპანიამ ”Transas Marine’’-მ.

Batumi Navigation Teaching University was founded on the basis of Batumi Maritime College in 2007. About 300 students study on professional, bachelors and masters educational programs at the University.
The most demanded masters and bachelors programs are: sea navigation, exploitation of energetic equipments of the ship, organization of international transportation. The University also has educational programs for   sailors, motorists, cook, electric welder, transportation operator.
Batumi Navigation Teaching University works to obtain international ISO 9001:2008 certificate. International Navigation Training Center is operating at the basis of the University. The Center carries out the trainings for Georgian and Foreign Sailors in accordance to international standards. The Center was reconstructed and fully equipped by the famous English company “Transas Marine”.
Duration of study at professional education level at International Navigation Training Center is 3 years for graduates of 9th grade. For high school graduates the duration of the program is 1 year. The Center also has 9 months minor profession programs and people over 22 can study at these programs.