საატესტატო გამოცდების პირველი დღე დასრულდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა მაია მიმინოშვილმა საატესტატო გამოცდების პირველი  დღის შედეგებზე  ბრიფინგი გამართეს.
მეთორმეტეკლასელთა  გამოცდა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში საქართველოს მასშტაბით 1520 სკოლაში არსებულ ყველა საგამოცდო  ცენტრში ჩატარდა. პროცესი ყველგან სტაბილურად, შეფერხებებისა და ექსცესების გარეშე  წარიმართა. სამინისტროს მონაცემთა დამუშავების ცენტრიდან,  ცენტრალური სერვერისა და აუდიო გამოსახულების საშუალებით გამოცდის მიმდინარეობა მუდმივად კონტროლდებოდა, რაც ყოველგვარი შესაძლო ტექნიკური ხარვეზის დროულად აღმოფხვრის საშუალებას იძლეოდა.
უახლესი ტექნიკით აღჭურვილ ცენტრალურ სერვერში მიმდინარე გამოცდების შესახებ თავმოყრილი ინფორმაცია საშუალებას  გვაძლევს განვაცხადოთ, რომ გამოცდის პირველი დღე წარმატებული იყო.  რაც შეეხება მოსწავლეთა დამოკიდებულებას  დავალებებისა და საგამოცდო პროცესის მიმართ, მათ მიერ გაკეთებული შეფასებებით - ტესტური დავალებები საკმაოდ მარტივი და მათთვის ადვილად დასაძლევი იყო, ხოლო შექმნილი გარემო მოსწავლეებს ხელს უწყობდა  ცოდნის მაქსიმუმი გამოევლინათ.
მინისტრის განცხადებით, მოსწავლეთა 20%-ზე მეტმა  საგნის ცოდნის  მაღალი დონე აჩვენა და შესაბამისად, მაღალი შეფასება დაიმსახურა.  ბრიფინგზე ასევე აღინიშნა, რომ თუ მოსწავლე რაიმე ობიექტური მიზეზით ვერ გამოცხადდა გამოცდაზე, მას საშუალება ექნება 2 - 3 ივნისს გამოცდების ეროვნულ ცენტრში ჩააბაროს კონკრეტული გამოტოვებული საგნის გამოცდა. გამოცდის ჩაბარების საშუალება ექნებათ 4-11 ივნისს გამოცდების ეროვნულ ცენტრში მსჯავრდებულებს და იმ მოსწავლეებს, რომლებიც FLEX-ის პროგრამით ბოლო ერთი წელი აშშ-ში იმყოფებოდნენ.

The First Day of the School Leaving Exams is over
The exam in Georgian Language and Literature was organized at the examinations centers of 1520 schools across Georgia. The process of the exam was carried out without delay; technical problems have not been detected either.
The process of the exam was monitored with the central server and audio equipments at the Data Processing Center of the Ministry.
Based on the information and data collected at the Data Processing Center of the Ministry, one can state that the first day of the exam was successful. As to the schoolchildren’s attitude to the exam process and to the tasks of the test, according to their announcement, the test tasks were easy and an exam environment gave them opportunity to reveal their knowledge.
By the announcement of the Minister Dimitri Shashkini, 20% of the schoolchildren showed a high level of knowledge at the exam, hence they got high scores.  Minister also noted that if the schoolchildren for some objective reasons did not manage to take an exam, they will be able to take them at the National Examinations Center on 2-3 June.  The students of the FLEX program and convict students will also have  chance to take exams on 4-11 June.