მინისტრი საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი აბრეშუმის გზის მეექვსე საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრო თემაზე ”გლობალიზაცია და უსაფრთხოება შავი და კასპიის ზღვის რეგიონებში”.
კონფერენციის მიზანი იყო  საზოგადოებისათვის გაეცნო შავი ზღვისა  და კასპიის ზღვის რეგიონებში გლობალიზაციის, განათლების, ეკონომიკის, ჯანდაცვის, კულტურული თვითმყოფადობის, ტურიზმის განვითარებისა და უსაფრთხოების საკითხებზე წარმოებული  კვლევების შედეგები.
კონფერენციაში მონაწილეობას იღებდნენ როგორც ქართველი ასევე, უცხოელი მეცნიერები სხვადასხვა ქვეყნებიდან (უკრაინა, თურქეთი, ბულგარეთი, რუმინეთი, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან.)
ღონისძიების ორგანიზატორი შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი იყო, რომელიც ერთ-ერთი წამყვანი უნივერსიტეტია საქართველოში. უნივერსიტეტის წარმატებას განაპირობებს სწავლების მაღალი დონე, ხარისხი და პროფესიონალ ლექტორთა გუნდი. შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი მეექვსეჯერ ატარებს აბრეშუმის გზის საერთაშორისო კონფერენციას, რომელიც 28 – 29 მაისს   ქალაქ ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაგრძელდება.

Minister attended International Conference
The goal of the conference was to inform a broad public on outcomes of the studies carried out in the fields of economy, education, tourism, and healthcare as well as cultural identity and globalization process in Black and Caspian Seas regions.
Georgian and foreign experts and scientists coming from Ukraine, Turkey, Bulgaria, Rumania and the US took part in the conference.
The event was organized by Black Sea International University, one of the leading higher educational institutions in Georgia. The university is staffed with qualified a personnel that in its turn contributes to a high quality of the learning process. It is the sixth international conference ; on 28-29 May the conference will be held in Batumi State University.