პრეზიდენტი საატესტატო გამოცდების მიმდინარეობას გაეცნო
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა უახლესი სისტემებით აღჭურვილი სასერვერო ოთახი დაათვალიერა, საიდანაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლები მთელი საქართველოს მასშტაბით საატესტატო გამოცდების  მიმდინარეობას ვიდეო გამოსახულების საშუალებით აკვირდებიან.
მონაცემთა დამუშავების ცენტრი უზრუნველყოფს გამოთვლითი და დამხმარე აპარატურის (სერვერები, ქსელური აპარატურა, შემნახველი მოწყობილობები) შეუფერხებელ და უსაფრთხო ფუნქციონირებას, რაც თავის მხრივ მონაცემთა ერთიანი ბაზის შექმნასა და მისი ცენტრალიზებული მართვის საშუალებას იძლევა.
სკოლებში IT ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების მიზნით მთელი საქართველოს მასშტაბით მოხდა საინფორმაციო ტექნოლოგიების სპეციალისტების შერჩევა. სულ შეირჩა 300-მდე სპეციალისტი, რომლებიც გადანაწილდა 1520   საგამოცდო სკოლაში. ყველა შერჩეულმა კანდიდატმა საგამოცდო სკოლებში ლოკალური ქსელისა და საჭირო აპარატურის მონტაჟი უზრუნველყო.
საატესტატო გამოცდები 23 მაისს ქართული ენისა და ლიტერატურის გამოცდით დაიწყო, საგნობრივი გამოცდები ყოველ დღე ტარდება, გამონაკლისია 26 და 29 მაისი (ამ დღეებში მოსწავლეები ისვენებენ),  ხოლო 1 ივნისს გამოცდები მათემატიკის გამოცდით  დასრულდება.
მეთორმეტეკლასელთა  გამოცდა უკვე ხუთ საგანში საქართველოს მასშტაბით 1520 სკოლაში არსებულ ყველა საგამოცდო  ცენტრში ჩატარდა. დღეს გამოცდა ქიმიაში მიმდინარეობს. ცენტრალურ სერვერში მიმდინარე გამოცდების შესახებ თავმოყრილი ინფორმაცია საშუალებას  გვაძლევს განვაცხადოთ, რომ გამოცდები წარმატებულად მიმდინარეობს.  რაც შეეხება მოსწავლეთა დამოკიდებულებას  დავალებებისა და საგამოცდო პროცესის მიმართ, მათ მიერ გაკეთებული შეფასებებით - ტესტური დავალებები საკმაოდ მარტივი და მათთვის ადვილად დასაძლევია.
გაკეთებული ანალიზის საფუძველზე, უკვე ჩატარებულ ხუთ  საგანში მოსწავლეთა 20%-ზე მეტმა  საგნის ცოდნის  უმაღლესი დონე აჩვენა და შესაბამისად, მაღალი შეფასება დაიმსახურა.  ასევე აღსანიშნავია, რომ არაქართულენოვანი მოსწავლეები ქართული ენის გამოცდაზე მაღალ შეფასებებს იღებენ.

The President Observed a Process of the Exams
Data Processing Center of the Ministry provides safe and uninterrupted functioning of the computing and other supplementary equipments such as server, for example, this in turn, enables to create a unified data base system and manage it effectively.
In order to upgrade the IT infrastructure at school, IT specialists have been selected based on the open competition, overall, 300 contestants have been chosen and  placed at 1520 exam sites of the schools.  They have installed a local network and other necessary equipments at school.
The first exam in Georgian Language and Literature was held on May 23, exams are organized every day (on May 26 and on May 29 the schoolchildren had a break).  On June 1, the twelfth graders will take a final exam in Math.
Today, the exam is organized in Chemistry. Based on the information and data collected at the Data Processing Center of the Ministry, one can state that the exams are being carried out successfully.  As to the schoolchildren’s attitude to the exam process and to the tasks of the test, according to their announcements, the test tasks are quite easy.
Based on the analysis of the 5 exams, 20% of the schoolchildren showed a high level of knowledge at the exams; hence, they got high scores. It is also important that the schoolchildren of the non- Georgian schools demonstrated a high level of knowledge in Georgian Language.