მწვანე ყუთები სკოლებში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრის  მოადგილე ირინე ქურდაძე,  გარემოს დაცვის მინისტრი გოგა ხაჩიძე და საქართველოში გაეროს ელჩის მოადგილე ინიტა პაულოვიჩა გარემოს დაცვის დღისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში, თბილისის კლასიკურ გიმნაზიას ეწვივნენ, სადაც „მწვანე სკოლების“ კონკურსის პრეზენტაცია გაიმართა და სკოლას საჩუქრად „მწვანე ყუთი“ გადაეცა.
გარემოს დაცვის სამინისტროს ინიციატივით ხორციელდება პროექტი -  „შეაგროვე მაკულატურა, გადაარჩინე  ტყე!", რომელმაც მოსახლეობაში დიდი ინტერესი გამოიწვია.  მიმდინარე წელს გარემოს დაცვის სამინისტროს მთავარი დევიზია- „ბუნება თქვენს სამსახურში“.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოს გარემოს დაცვის  სამინისტრომ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  სამინისტროს მხარდაჭერით, გამოაცხადა კონკურსი - „მწვანე სკოლები”.
კონკურსი მიზნად ისახავს, საჯარო სკოლებში  მაკულატურის შეგროვების მიზნით "მწვანე ყუთების" განთავსებას, ასევე სხვადასხვა კრიტერიუმების მიხედვით, 1 წლის შემდეგ,  გარემოს დაცვის მსოფლიო დღეს ყველზე „მწვანე“ სკოლის გამოვლენას.
მაკულატურის შეგროვების შემდეგ ქაღალდის გადამუშავება და მეორადი გამოყენება მოხდება. „მწვანე ყუთის" მიზანია, მოსახლეობაში მაკულატურის შეგროვება-გადამუშავების კულტურის დამკვიდრება და ქაღალდის პარკების გამოყენების პოპულარიზაცია.

“Green Boxes” at Schools
First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Koka Sepherteladze, Minister of Environment Protection of Georgia Goga Khachidze and Deputy Head of UN in Georgia, Inita Paulovica, visited Tbilisi First Classic Gymnasium, participated in the presentation of the contest “Green School” and presented the school with the “Green Box”. The event was held in the scope of the Environment Protection Week.
On the initiative of the Ministry of Environment Protection of Georgia, a project “Collect Macula Paper and Save Forest” is being implemented; it caused a great interest among the population. The Ministry’s slogan of this year is – Nature At Your Service.
Within the frame of the above mentioned project, Ministry of Environment Protection of Georgia with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia announced a contest “Green Box”.
Within the frame of this contest, the “Green Boxes” will be placed in schools to encourage the school students to collect the macula paper, after a year, on the World Environment Day; the “greenest” school will be selected based on the certain criteria.
The collected macula paper will be recycled. The aim of this contest is to promote collecting of the macula papers, paper recycling and popularizing of the paper bags.