მინისტრმა პროფესიულ კოლეჯში ,,იკაროსი’’ სწავლების ახალი ცენტრი გახსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა პროფესიულ კოლეჯში ,,იკაროსი’’ სწავლების ახალი ცენტრი გახსნეს. ცენტრში მსურველებს შეუძლიათ დაეუფლონ ლიფტების ელექტრომექანიკოსის პროფესიას. ბაზარზე აღნიშნულ პროფესიაზე საკმაოდ დიდი მოთხოვნაა, რაც თავისთავად დასაქმების რეალურ შანსს იძლევა.
თბილისში დღეის მდგომარეობით საცხოვრებელ სახლებში 10 000-მდე ლიფტია განთავსებული, ქუთაისში - 1000, აჭარაში - 1500, ზუგდიდში, ფოთში, კახეთისა და ქართლის რეგიონებში - 1000; საქართველოში სხვადასხვა საცხოვრებელ თუ არასაცხოვრებელ ობიექტებში სულ 15 000-მდე ლიფტია  დამონტაჟებული. აგრეთვე, ქვეყნის მაშტაბით განთავსებულია ატრაქციონები და ესკალატორები. აღნიშნული ლიფტები, ატრაქციონები თუ ესკალატორები  შეკეთება-მომსახურებას საჭიროებს.
სახელმწიფო პროგრამით მიმდინარეობს დედაქალაქში არსებული ლიფტების აღდგენითი სამუშაოები. ამასთან, მზარდია მოთხოვნა ახალი ლიფტების, ატრაქციონებისა და ესკალატორების აწყობა-დამონტაჟებაზე.  პირებს, რომლებიც ამჟამად სხვადასხვა კომპანიებში ეწევიან შეკეთება-მომსახურებით საქმინობას,  არ გააჩნიათ თეორიული ცოდნა.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, კოლეჯში საერთაშორისო ექსპერტებთან და სპეციალისტებთან ერთობლივად შემუშავდა ლიფტების ელექტრომექანიკოსის სტანდარტი და პროგრამა. პროგრამის კურსს წაიყვანენ ამ დარგის გამოცდილი და წამყვანი სპეციალისტები, რომლებიც მოამზადებენ  პროფესიონალ კადრებს, რაც მოსახლეობის უსაფრთხოების გარანტიაა.
პროფესიული კოლეჯში ,,იკაროსი’’  277 პროფესიული სტუდენტი  ტურიზმისა და მომსახურების სფეროში სხვადასხვა პროფესიებს ეუფლებიან. გარდამავალი ჯგუფებში სწავლობს 188 პროფესიული სტუდენტი, ხოლო ახალ პროგრამებზე - 89 სტუდენტი.
კოლეჯი ორიენტირებულია საქართველოში ტურიზმის ინდუსტრიის განვითარებაზე და დამსაქმებლის სურვილზე, რომელიც ითხოვს მაღალი კლასის სერვისს. კოლეჯის მიზანია მოამზადოს კვალიფიციური კადრი ტურიზმისა და სერვისის ყველა იმ სფეროსათვის, რომელზეც მაღალი მოთხოვნაა.
“იკაროსში” სპეციალისტების გადამზადება ტურიზმის მიმართულებით შემდეგ სპეციალობებზე მიმდნარეობს: მზარეული; ბარმენი; ოფიციანტი; სასტუმროს მიღება-განთავსებისა და დაჯავშნის სპეციალისტი; კულინარული ხელოვნების სპეციალისტი; სარესტორნო საქმის  სპეციალისტი; სასტუმრო საქმის  სპეციალისტი.
ცენტრი აღჭურვილია უახლესი და თანამედროვე მატერიალურ - ტექნიკური ბაზით. კულინარიულ ხელოვნებას სტუდენტებს სხვა მოწვეულ სპეიალისტებთან ერთად ასწავლის ცნობილი კულინარი მანუელი (მანუელ ფაუნდეს ბარანდა). ყველა პროფესიას გააჩნია პრაქტიკული მეცადინეობებისათვის საჭირო კლასები და სახელოსნოები (სამზარეულო, საკონდიტრო, სერვირების სასწავლო კლასი, ბარი).

Minister opened a New Learning Center at the Vocational College “Ikarosi”
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini opened a new learning center at the Vocational College “Ikarosi”. The center prepares elevator electro- mechanics. This is a demanded profession of the labor market.
There are up to 10 00 elevators in the living blocks of Tbilisi, 1000-in Kutaisi, 1500 in Adjara Region, up to 1000 in Zugdidi, Poti,  as well as in Kakheti and Kartli regions. In total, there are 15 000 elevators in living blocks and different buildings around Georgia. At the same time, escalators and carousels are also in need of repair.
The state program envisages undertaking rehabilitation of the elevators. Nevertheless, the persons who are engaged in repairing of the elevators, carousels and escalators lack a theoretical knowledge.
The Vocational College “Ikarosi” in collaboration with the foreign and Georgian experts developed a standard and learning course of the elevator electro-mechanics.  The program course will be supervised by experienced and leading specialists in this field to prepare professional personnel. This in turn will ensure a safety of the population.
Currently, more than 277 students study at “Ikarosi” and pursue various programs in tourism and service sectors.
The college is focused on developing tourism industry, it also takes into account the employer’s needs and demands. Hence, the college trains qualified personnel for the service and tourism sectors.
The center is provided with the latest technical equipments and it has a modern infrastructure. Along with the local teachers, the center also hosts guest specialist, the cook Manuel is among them who offers cookery classes. The Center also has workshops for all professions.