მინისტრი პროფესიულ კოლეჯთა მონახულებას განაგრძობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა პროფესიული კოლეჯი „პროფესიონალი“ მოინახულა. კოლეჯი შრომის ბაზრის მოთხოვნებზე ორიენტირებული სასწავლო დაწესებულებაა, სადაც სამინისტროსა და დამსაქმებელთა ორგანიზაციების დახმარებით, მუდმივად მიმდინარეობს სასწავლო ინფრასტრუქტურის განახლება, სწავლების ხარისხის ამაღლება, მოწინავე მეთოდების დანერგვა და ახალი პროფესიების ათვისება.
კოლეჯი „პროფესიონალი“ შრომის ბაზრის მოთხოვნის შესაბამის ცოდნასა და უნარებს  ყოველწლიურად  ასობით სტუდენტს აძლევს.  განახლებული სასწავლო პროგრამებით აქ  სტუდენტები 10  სპეციალობას ეუფლებიან: საზეინკლო საქმე, ოფსეტური ბეჭვდა, პოლიგრაფიული ბეჭვდა, გობელენის ქსოვა, თექის ნაწარმის ხელით დამზადება და მხატვრულად დამუშავება, ქიმიური ანალიზის ლაბორანტი, კომპიუტერული სისტემების მომსახურება, ჭრა-კერვა, ბუღალტერია, მებაღე-დეკორატორი.
სასწავლებელი აქტიურად თანამშრომლობს კურსდამთავრებულთა პოტენციურ დამსაქმებლებთანაც. პროფესიების მიხედვით კოლეჯს გაფორმებული აქვს მემორანდუმები ისეთ კომპანიებთან როგორიცაა:  „საქართველოს მაცნე“,  „კარტოგრაფიული ფაბრიკა“,  „სტამბა-96“,  „მილერი და კომპანია“,   ინდ. მეწარმე მანანა ობგაიძე,  სრულიად საქართველოს პოლიგრაფისტთა ასოციაცია,  „მომავალი საუკუნე“ და სხვ..  სასწავლებელს დაგეგმილი აქვს  დასაქმების პროცენტი  70%-მდე გაზარდოს.
ახალი სასწავლო წლიდან კოლეჯში ახალი სპეციალობები ამოქმედდება: ხის მხატვრული დამუშავების სპეციალისტი, მემინანქრე, სატელეკომუნიკაციო ქსელებისა და სისტემების ექსპლოატაციის ტექნიკოსი, ოფისის მენეჯერი (მდივან-რეფერენტი), ღონისძიებათა  მომწყობი,  სავალი ნაწილების ტექნიკოსი, ტრიკოტაჟის სპეციალისტი.
პროფესიული კოლეჯი „პროფესიონალი“ ახალი სასწავლო წლისათვის ინფრასტრუქტურის განვითარებას, კერძოდ, სასწავლო სახელოსნოების გარემონტებას და შესაბამისი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის განახლებასაც გეგმავს. ამჟამად, ფეხსაცმლის ტყავის ნაწარმისა და აქსესუარების სპეციალისტისა და ავტომანქანათა სავალი ნაწილების ტექნიკოსის  სახელოსნოების აჭღურვა მიმდინარეობს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი  პროფესიული კოლეჯების მონახულებას მომავალშიც გააგრძელებს და მათ საქმიანობას ადგილზე პირადად გაეცნობა.

Minister Continues his visits to the Professional Colleges
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini visited professional college “Professional”. The college is oriented to meet the labor market demands. With the support of the Ministry of Education and Science and the employer organizations, it continually strives to upgrade its infrastructure, improve the quality of the learning and introduce the new learning methods.
The College “Professional” offers learning programs to more than hundreds of students, the students can pursue 10 specialties there, among them are: craftsman, polygraphic printing, tapestry, Laboratory assistant   for chemical analysis, computer systems service, accountant.
The college actively cooperates with the potential employers of the graduates. The institution has signed the memorandum of cooperation with the employer organizations according to the professions offered at the college. Among them are the following companies: “Stamba96”, “Association of Polygraphists”, “and Cartography factory”. The college plans to further improve the employment rate in the coming years.
The following new specialties will be offered from a new academic year: enameling, communications networks specialist, office manager, event manager and others.
From a new academic year, the college will upgrade its infrastructure; in particular, the workshops will be renovated and supplied with the up-to-date material and technical equipments.
Within the scope of the a newly developed concept of professional and vocational education, professional colleges activities are aimed at solving the issues of unemployment and filling the gap of qualified personnel.
Minister Shashkini will continue to pay visits to the professional colleges and get familiar with their activities on site.