პროფესიული საბჭოს გაფართოებული სხდომა გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა  დიმიტრი შაშკინმა ეროვნული პროფესიული საბჭოს  გაფართოებული სხდომის მუშაობაში მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიება სოციალური პარტნიორობის თემაზე  გაიმართა და მისი ორგანიზატორები იყვნენ:  სამინისტრო, საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაცია და საერთაშორისო ორგანიზაცია GIZ. სხდომის მუშაობაში მონაწილეობდნენ - დარგობრივი სამინისტროების, პროფესიული კოლეჯებისა და კავშირების, ბიზნეს და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სხდომაზე განიხილეს პროფესიულ განათლებაში სოციალური პარტნიორობის პოლიტიკის დოკუმენტი და ისაუბრეს სოციალური პარტნიორობის მნიშვნელობაზე. დოკუმენტი  დაინტერესებული მხარეების მიერ საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციასთან  მჭიდრო  კოორდინაციის საფუძველზე შემუშავდა.
საქართველოს პროფესიული განათლების რეფორმის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება ყველა დაინტერესებულ სუბიექტთან სოციალურ პარტნიორობაზე დაფუძნებული ურთიერთობების დამყარებაა, რაც ისეთი სისტემის ჩამოყალიბებას განაპირობებს, რომელშიც პროფესიული ასოციაციები, დამსაქმებლები, კერძო და სახელმწიფო პროვაიდერები, პროფესიული კავშირები და სახელმწიფო  პროფესიული განათლების განვითარებაზე ერთობლივ  პასუხისმგებლობას  იღებენ.
ასეთი სისტემის არსებობის პირობებში,  ყველა დაინტერესებული მხარე სრულფასოვან მონაწილეობას მიიღებს როგორც სასწავლო, ასევე მმართველობით და პოლიტიკის განმსაზღვრელ პროცესებში, რაც საბოლოო ჯამში, უნდა გახდეს ეკონომიკის მოთხოვნებზე ორიენტირებული,  მაღალი  ხარისხის  პროფესიული განათლების შექმნის მნიშვნელოვანი ბერკეტი.

Minister Took Part in the Meeting of the Professional Council
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini took part in the meeting of the National Professional Council on social partnership. The event was organized by the Ministry of Education and Science of Georgia and Georgian Employers' Association with support of GIZ. The meeting was attended by the representatives of other Ministries, professional colleges and unions, international and business organizations.
The members of the meetingl discussed a political document on social partnership and importance of such partnership. The document was developed by the interested parties in close cooperation with Georgian Employers’ Association.
Social partnership is one of the most important components of the professional education reform. Social partnership guarantees to create such system in which professional associations and unions, employers, private and government providers closely cooperate in order to develop the professional education that meets the requirements of the economy.
In such system each interested party will have the opportunity to  take part in the process of defining learning and management policies.