ზოგად უნარებში გამოცდები 4 და 5 ივლისს ოთხ ნაკადად ჩატარდება. უნარების გამოცდის დაწყებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაღლივ კორპუსში აკვირდებოდა.
ზოგად უნარებში ტესტები ქართულ, აფხაზურ, სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენებზეა დაბეჭდილი. ზოგადი უნარების ტესტს 328 სომეხი და 436 აზერბაიჯანელი აბიტურიენტი მშობლიურ ენაზე აბარებს.
პრეზიდენტის ინიციატივით, სომეხი და აზერბაიჯანელი ეროვნების აბიტურიენტები, რომელთაც ქართულ სექტორზე სურთ სწავლა, მხოლოდ ზოგადი უნარების გამოცდის ჩაბარების შედეგად მოხვდებიან უმაღლეს სასწავლებლებში, ერთი წელი გაძლიერებულად შეისწავლიან ქართულ ენას და შემდეგ გააგრძელებენ სწავლას თავიანთ პროფესიებზე. სამინისტრო საუკეთესო შედეგის მქონე ასი სომეხი და ასი აზერბაიჯანელი სტუდენტის სწავლებას 450 ათასი ლარის სასწავლო გრანტით დააფინანსებს.
ზოგადი უნარების გამოცდას ერთი უსინათლო აბიტურიენტი აბარებს, რომლისთვისაც ტესტი ბრაილის შრიფტით დაიბეჭდა. სტუდენტთა საგრანტო კონკურსში 5400 სტუდენტი მონაწილეობს, ისინი მხოლოდ ზოგად უნარებში გამოცდიან საკუთარ შესაძლებლობებს. სტუდენტთა საგრანტო კონკურსში გრანტის გასაუმჯობესებლად სტუდენტმა მაქსიმალური ქულა 42, მინიმალური კი 10.5 ქულა უნდა მოაგროვოს.
ზოგადი უნარების გამოცდა სამი საათის განმავლობაში გაგრძელდება, მაქსიმალური ზღვარი 80 ქულაა, ხოლო მინილამური კომპეტენციის გადასალახავად აბიტურიენტმა 21 ქულა უნდა დააგროვოს.
ტესტი 80 დავალებას შეიცავს, მათემატიკურსა და ვერბალურს, თითოეულ ნაწილზე აბიტურიენტს საათნახევარი ეთმობა. სიახლეა მათემატიკური დავალებების ბლოკში, დამატებულია მონაცემთა საკმარისობის დავალებები, რომელთა მიხედვით აბიტურიენტმა უნდა განსაზღვროს რა კომპონენტი აკლია დავალებას სწორად ამოსახსნელად.

Exams in General Skills
Unified National Exams in General Skills will be held on July 4-5. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini observed the proceeding of the exam at examination center at Georgian State University.
Tests in General skills are printed out in Georgian, Abkhazian, Armenian, Azeri and Russian languages. 328 Armenian and 436 Azeri entrants take the exam in their native language.
By the initiate of the President, those Armenian and Azeri entrants who wish to continue studying on Georgian sector will take only General Skills exam in order to get enrolled in higher education institutions. During their first year of study Armenian and Azeri students will intensify their knowledge of Georgian language. Ministry of Education and Science of Georgia will allocate 450 000 Georgian Lari for 200 successful Azeri and Armenian students.
One visually impaired entrant also takes exam in General Skills. The tests are printed with Brielle transcript for such entrants. 5400 entrants take part in Students’ Grant Contest by taking exam in General Skills. In order to enhance their grants entrants have to get 42 points. Minimal competency level is 10.5 points.
Exam in General Skills will last for 3 hours. Maximum number of points is 80 and minimal number of points is 21.
Test is composed of 80 tasks in Math and verbal part. The entrant has 1.30 hours for each part of exam. New tasks have been added to the Math part of the test.