საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე სკოლებში საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის საფუძვლების სწავლების საგანმანათლებლო პროგრამის (1995-2011 წ.წ.) ანგარიშის პრეზენტაციას და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მიერ, პროგრამის სამინისტროსათვის გადაცემის ცერემონიას დაესწრო. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ - წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (წჯსკ) დელეგაციის ხელმძღვანელი ქალბატონი არიან ტომბე, განათლების სპეციალისტები, საზოგადოების სხვა წარმომადგენლები.
პროგრამის ფარგლებში, წჯსკ-ი თექვსმეტი წელია თანამშრომლობს საქართველოს სხვადასხვა ორგანიზაციებთან, გამოსცა და საქართველოს ყველა სკოლას გადასცა ორი დამხმარე სახელმძღვანელო (ჯამში 282600 ცალი) და მეთოდური სახელმძღვანელოები მასწავლებლებისათვის (ჯამში 42700 ცალი), ჩაატარა ტრენინგები მასწავლებლებისა და ტრენერებისთვის, გამოსცა მეთოდური სახელმძღვანელო ტრენერებისთვის და კომპაქტ-დისკი მასწავლებლებისათვის, ატარებდა კონკურსებს მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისათვის. აღნიშნული პროგრამის ყველაზე დიდ მიღწევად უნდა ჩაითვალოს სჰს საფუძვლების ინტეგრაცია ეროვნულ სასწავლო გეგმაში, სახელმძღვანელოებში და მასწავლებელთა მომზადებისა და პროფესიული განვითარების პროგრამებში.
ამიერიდან, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო დამოუკიდებლად გაუძღვება სჰს-ს საფუძვლების სწავლებას. ”მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ ვასრულებთ მუშაობას სასკოლო განათლების მიმართულებით, ჩვენ ყოველთვის მზად ვართ ინფორმაციული ხასიათის დახმარების გაწევისათვის" - განაცხადა წჯსკ დელეგაციის ხელმძღვანელმა ქალბატონმა არიან ტომბემ.
წჯსკ მიუკერძოებელი, ნეიტრალური, დამოუკიდებელი, ჰუმანიტარული ორგანიზაციაა, რომელიც მუშაობს საქართველოში 1992 წლიდან, ეხმარება შეიარაღებული კონფლიქტისაგან დაზარალებულ პირებს და ავრცელებს ცოდნას საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის შესახებ.

Teaching of the Basics of International Humanitarian Law in Secondary Schools of Georgia
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze attended the presentation of a final report of educational program "Teaching of the Basics of International Humanitarian Law in Secondary Schools" (1995-2011) at the Ministry of Education and Science (MES) of Georgia. The event was also attended by the Head of ICRC Delegation in Georgia Ms. Ariane Tombet, and specialists of the education field.
In the scope of the program ICRC produced and distributed to all schools of Georgia two auxiliary manuals for schoolchildren (totally 282600 copies) and methodological manuals for teachers (totally 42700 copies), conducted trainings for teachers and trainers, produced methodological guidelines for trainers and CD for teachers, organized competitions for schoolchildren and teachers. The Main achievement of the program is integration of the basics of IHL in the National Curriculum, manuals and teachers' in-service and pre-service training curricula.
"From now on, the Ministry of Education and Science will lead IHL teaching independently. Although we are completing the work in the domain of school education, we are always ready to provide relevant information", - said Ms. Ariane Tombet, Head of the ICRC Delegation.
ICRC is an impartial, neutral, independent, humanitarian organization, which works in Georgia since 1992, assists people affected by arm conflicts and disseminates knowledge on International Humanitarian Law.