ირინე ქურდაძემ ტყიბულის სამთო-ტექნოლოგიური კოლეჯი მოინახულა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ ტყიბულის სამთო-ტექნოლოგიური პროფესიული ცენტრი მოინახულა. სასწავლებელი საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ბაზაზე დაარსდა და 2011 წლის მარტიდან ფუნქციონირებს.  ირინე ქურდაძე ადგილზე გაეცნო სასწავლო პროცესის მიმდინარეობას, შეხვდა სტუდენტებს და  ის ობიექტები დაათვალიერა, სადაც სტუდენტები სასწავლო  პროგრამების შესაბამისად საწარმოო პრაქტიკას გადიან.
იმერეთის რეგიონში სამთო მიმართულების სასწავლებლის გახსნა  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივა იყო. სწორედ პრეზიდენტის დავალებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის სამთო ფაკულტეტის ბაზაზე  იმერეთის მხარის გუბერნიის მხარდაჭერით რეგიონული პროფესიული ცენტრი დააარსა.
სასწავლებელში ძირითადად ადგილობრივი მოსახლეობის წარმომადგენლები სწავლობენ. გადამზადებას გადიან მეშახტეები, მაღაროელები და, ზოგადად, სამთო-საინჟინრო მიმართულების სპეციალისტები. პროფესიული პროგრამებით   პირველ ეტაპზე 120 სტუდენტი  სწავლობს  შემდეგ სპეციალობებზე: გვირაბგამყვანი, წმენდითი სამუშაოების სპეცილისტი, სამთო ელექტრომექანიკოსი, შახტის ელმავლის მემანქანე, ამფეთქებელი, სამთო მანქანების ექსპლუატატორი და რემონტის სპეციალისტი, სასწავლებელი ასევე ამზადებს მშენებლებს, კალატოზებს, ელექტრორკალურ შემდუღებლებს.
სასწავლო პროგრამების შედგენისას გათვალისწინებული იქნა მეშახტეების, მაღაროელებისა და სამთო მიმართულების სპეციალისტთა პრაქტიკული გამოცდილებები და მოსაზრებები. პრაქტიკული სამუშაოებისთვის შექმნილია შესაბამისი პირობები, როგორც სასწავლო, ასევე უსაფრთხოების თვალსაზრისით. სასწავლებელში წლის განმავლობაში ეტაპობრივად  600-მდე მსურველის გადამზადდება.
სასწავლებელთან მჭიდროდ თანამშრომლობს ტყიბულის მაღაროს ხელმძღვანელობა. მათ სასწავლებელს ტექნიკური აღჭურვილობა გადასცეს. მაღაროს ხელმძღვანელობა სტუდენტებს შახტაში ანაზღაურებადი საწარმოო პრაქტიკის  გავლას სთავაზობს,  წარჩინებულ კურსდამთავრებულებს კი დასაქმების პერსპექტივა გააჩნიათ.

Deputy Minister of Education and Science of Georgia Irine Kurdadze visited Miners Professional Education Institution in Tkibuli. Professional College was opened in March 2011. Deputy Minister met students and got familiarized with educational programs.
The decision on establishing Miners Professional Education Institution in Tkibuli was made by the President of Georgia and it was supported by the Ministry of Education and Science of Georgia, Governor’s Office of Imereti Region and Georgian Technical University.
Students from local community are trained in mining, mountain engineering and in other mining fields at Miners Professional Education Institution in Tkibuli. At this stage 120 students study in the Miners Professional Education Institution on different educational programs.
Experience of miners and other specialists in the mining field have been taken into account during the preparation of curriculum of the courses. During a year about 600 students will be able to pass training in the college.
Tkibuli Miners Company cooperates with the above mentioned educational institution. They have provided the institution with the technical equipments. The company also offers paid internships to the students of Professional Education Institution.  Successful students will have an opportunity to be recruited at this company.