მინისტრმა პროფესიული კოლეჯის ,,აიტი’’ საზაფხულო სკოლა მოინახულა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი ინფორმაციული ტექნოლოგიების პროფესიული სწავლების ცენტრში ,,აიტი’’ საზაფხულო სკოლის ფუნქციონირებას გაეცნო და მსმენელებს შეხვდა.
პროექტი ”საზაფხულო სკოლა”   სამინისტროს ინიციატივით ხორციელდება. ერთთვიან გადასამზადებელ კურსებზე დარეგისტრირება თერთმეტი წლის ზემოთ ყველა მსურველს შეეძლო. საზაფხულო სკოლაში ოთხი მიმართლებით მიმდინარეობს მსმენელთა გადამზადება: პერსონალური კომპიუტერის ტექნიკოსი; კომპიუტერული გრაფიკა; პერსონალური კომპიუტერის მომხმარებელ–ოპერატორი; კომპიუტერული მონტაჟი და გახმოვანება.
საზაფხულო სკოლას 108 მონაწილე ჰყავს. ყველაზე მოთხოვნად პროფესიებში გადამზადებას ყველა ასაკის ადამიანი გადის. არის შემთხვევები, როდესაც შვილებთან ერთად მშობლებიც ეუფლებიან საინფორმაციო ტექნოლოგიებს.
ასევე, ზაფხულის განმავლობაში კოლეჯში 3D სამგანზომილებიანი ანიმაციის კურსს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალისტები გადიან.
პროფესიული კოლეჯის ,,აიტი’’ ერთადერთია საქართველოში, სადაც მხოლოდ ინფორმაციულ ტექნოლოგიებზე ორიენტირებული სახელობო პროგრამები სამი ძირითადი მიმართულებით ხორციელდება: ვებ-მედია ტექნოლოგიები; კომპიუტერული ქსელები და სისტემები; ელექტრული და სატელეკომუნიკაციო ქსელები.
სახელობო პროგრამების გარდა, სასწავლებელში მოკლევადიანი პროგრამებიც მოქმედებს. სწავლის ხანგრძლივობა 2 თვიდან 2 წლამდეა. ბოლო სამი წლის განმავლობაში ცენტრის კურსდამთავრებულთა და გადამზადებულ მსმენელთა რაოდენობამ  3 000 გადააჭარბა. ამჟამად კოლეჯის სტუდენტთა საერთო რაოდენობა 321-ია.

Minister Got Familiarized with Summer School at “IT” Professional College
Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini visited Professional College “IT” and got familiarized with the activities of the summer school there.
The project “Summer School” is being implemented by the initiative of the Ministry. All interested persons who are above 11, were eligible to get registered for a month long training courses. Participants of the summer school are trained in 4 professions: computer technician, computer graphics, personal computer user-operator, and computer editing.
108 participants of all age groups take up training courses. These are one of the demanding professions and children with their parents pursue the courses together.
Apart from the summer school in IT technologies, the professional College “IT” hosts a 3D animation course for the staff of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The professional college “IT” focuses on offering IT vocational programs in the following fields: Web-media Technologies, Computer Networks and Systems, Electronic and Telecommunications Networks. s
Together with the vocational educational programs, the college also offers other short term programs, the programs’ length are from 2 months to 2 years. Up to 3000 persons undertook training programs for the last 3 years, currently 321 students study at the college.