50 დევნილი მაგისტრის სწავლა დაფინანსდება
საქართველოს მთავრობის დადგენილებით, 2011-2012 სასწავლო წელს, სოციალური პროგრამის ფარგლებში საუკეთსო ქულების მქონე ორმოცდაათი იძულებით გადაადგილებული სტუდენტის მაგისტრატურაზე სწავლება 2250 ლარით დაფინანსდება. პროგრამისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან  მთლიანად 112 500 ლარია გამოყოფილი. ამ თემასთან დაკავშირებით, საქართველოს იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილემ თინათინ ბურჯალიანმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ  და ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა კობა სუბელიანმა ბრიფინგი გამართეს.
დაფინანსდება შემდეგი  სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამები:
• საერთაშორისო ურთიერთობები;
•  საერთაშორისო სამართლისა და სისხლის სამართლის (საერთაშორისო სისხლის სამართალი) სპეციალობა.
აღნიშნულ მიმართულებებზე იძულებით გადაადგილებული პირების დაფინანსება მათი  სტატუსითაა განპირობებული. საერთაშორისო სასამართლოებსა და ორგანიზაციებში ისინი, როგორც პროცესების უშუალო მონაწილეები, საუკეთესოდ შეძლებენ კონფლიქტების თემატიკისა და იძულებით გადაადგილებულთა საკითხების ირგვლივ სასამართლო საქმეების წარმართვას.
დაფინანსება შეეხება იმ დევნილებს, რომლებიც საერთო სამაგისტრო გამოცდების ჩაბარების საფუძველზე  ჩაირიცხნენ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში და ვერ მოიპოვეს სახელმწიფო სასწავლო სამაგისტრო გრანტი.
სოციალური პროგრამის ფარგლებში დაფი­ნანსების მისაღებად მსურველმა განცხადება თანდართულ დოკუმენტებ­თან ერთად, უნდა წარმოადგინოს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში არა უგვიანეს 2011 წლის 31 ოქ­ტომ­ბ­რისა.

M.A Studies of 50 Displaced Persons will be Funded
According to the decree of the Georgian government, MA studies of the most successful 50 displaced persons will be funded with 2 250 GEL under social assistance program for 2011-2012 academic year.  Overall, 112 500 GEL has been allocated by the Georgian government for students’ social assistance program. First Deputy Minister of Justice Tinatin Burjaliani, First Deputy Minister of Education and Science  Koka Sepherteladze and Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees Koba Subeliani held a briefing on this issue.
The following fields of studies at master level will be financed:
• International Relations;
• International Law and  Criminal Law (International Criminal law)
Funding of the above mentioned fields is conditioned by the status of the students themselves. As the direct participants of the conflicts, the MA students will be able to manage the court issues concerning the conflicts and displacement at the international organizations and courts.
Only those displaced MA students who have passed the Graduate Record Examinations and got enrolled at the higher educational institutions of Georgia at master level programs but were not able to obtain a state scholarship will have opportunity to get funded under the above mentioned program.
The students shall submit the application and relevant documentations at the Ministry of Education and Science of Georgia no later than 31 October, 2011.