ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში მოსწავლეთა მობილობის დასრულებამდე რამდენიმე კვირა დარჩა. ამ თემაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ ბრიფინგი გამართა და პროცესთან დაკავშირებული დეტალები განმარტა.
მობილობა მოსწავლის სკოლიდან სკოლაში გადასვლას გულისხმობს და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №114/ნ 2011 წლის 29 ივნისის ბრძანებით რეგულირდება. მობილობა წლის განმავლობაში ორჯერ, ყოველი წლის 1 ივლისიდან 31 ივლისამდე და 25 დეკემბრიდან 20 იანვრამდე ხორციელდება.
მობილობის უფლება ყველა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების მოსწავლეს აქვს. დადგენილი წესის შესრულებაზე პასუხისმგებელი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების დირექტორია. მხოლოდ განსაკუთრებულ შემთხვევებში, სამინისტრო უფლებამოსილია მოსწავლის სკოლიდან სკოლაში გადაყვანა დადგენილი ვადებიდან განსხვავებულ პერიოდში განახორციელოს.
მობილობის მსურველის ჩარიცხვამდე, სკოლას უფლება აქვს გასაუბრების ან გამოცდის საფუძველზე, დაადგინოს რამდენად შეესაბამება მოსწავლის ცოდნა და უნარები კონკრეტულ კლასში ეროვნული სასწავლო გეგმით დადგენილ დონეს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანება მოსწავლეთა მობილობის შესახებ განთავსებულია სამინისტროს ვებ-გვერდზე www.mes.gov.ge და სამინისტროს facebook-ის ოფიციალურ გვერდზე - facebook.com/mes.gov.ge

Briefing was held on School Students’ Mobility
Couple of weeks is left till the end of the mobility process at general educational institutions of Georgia. First Deputy Minister of Education and Science Koka Sepherteladze held a briefing on this issue and informed the audience on the details of the mobility process.
Student mobility describes the process when students move between different schools and this process is regulated by the decree of the Minister No.114/n (29 June, 2011). Mobility is carried out twice a year, from July 1 to July 31 and from December 25 to January 20.
All students of general educational institutions can participate in the mobility process. The school principal is responsible to administer the students’ mobility process. Ministry can intervene in this process in exceptional cases only.
The school has a right to enroll the prospective student on the basis of an interview or exams in order to identify whether the student’s knowledge matches the level defined by the national curriculum.
More information on the school student’s mobility is available on the Ministry’s web site www.mes.gov.ge and the Ministry’s official page at Facebook – facebook.com/mes.gov.ge